A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság legfrissebb kutatása szerint a gyerekek átlagosan napi 4 órát töltenek képernyő előtt, és ez a nyári szünetben fokozódik. Az alábbiakban a rendőrség szülőknek szóló javaslatait olvashatják.
1. Ha most kezdi a közösségi oldalt használni, kövessük be!
Közös megegyezéssel bekövetjük, így betekintést nyerhetünk a gyerek mindennapjaiba, láthatjuk, kik a barátai, ismerősei, mi iránt érdeklődik igazán. Ha a kamasz azt kéri, ne kommenteljünk, lájkoljunk, akkor maradjunk láthatatlan követői. A bekövetés nagyobb kamaszoknál viszont már nem működik, főként, ha eddig ez nem volt téma otthon. Náluk az őszinte beszélgetés legyen rendszeres a témában.
2. Keressünk együtt offline programokat!
A rendszeres testmozgástól és offline játéktól ne vegye el az időt a „kütyüzés”! Egyre többen olyan offline játék, mozgás, sport választásával próbálnak trükközni, amelyek valahogyan hasonlítanak a gyerek kedvenc videojátékához, például ha a FIFA előtt töltené a napjait, rávehetjük, hogy inkább menjen focizni, a Minecraft offline változata pedig lehet a legózás.
3. Keressünk izgalmas alternatívákat!
Érdemes közösen átgondolni, és akár listát készíteni azokról a bagatellnek tűnő, mégis konstruktív és kreatív tevékenységekről, amelyekről nyáron sem kellene megfeledkezni: olvasás, festés, rajz, segédkezés a házimunkában, nagyszülők, rokonok látogatása, virágszedés, nyári napló vagy képeslap írása nagyinak, nyaralási emlékekből szuvenírgyártás stb. Ezeket akár egy nagy poszterre is felírhatjuk, vagy listát is gyárthatunk. Kamaszok esetében a nyári munka is hasznos alternatíva lehet, ráadásul közben közösségi, kapcsolati készségeik is fejlődhetnek.
4. Szabjunk korlátot!
EU-s felmérések szerint a gyerekeknek hazánkban igenis nagy igényük lenne arra, hogy a szüleik felállítsanak ezen a területen is szabályokat. Lehetnek közös korlátozások is, ami a család összes tagjára vonatkozik, így a szülőkre is, például megbeszélhetjük, hogy a családi nyaraláson mennyi időt szánhatunk telefonnyomkodásra, és milyen időpontban.
A témában bővebb információkat találnak a happyfamily.hu honlapon.