A polgármester a képviselő-testületi ülés megnyitása előtt tájékoztatta a jelenlévőket az árvízzel kapcsolatos fejleményekről.
Karsay Ferenc elsőként elmondta, hogy betört a Duna utcai aluljáróba a víz. A kerületi rendőrkapitányság járőre, aki észlelte a problémát, azonnal biztosította a helyszínt, amíg megérkeztek a Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei. Megállapították, hogy a szivárgás valószínűsíthető oka, hogy az aluljáró csapadékvíz-elvezető rendszerének zsilipje nem zár tökéletesen, ezért tud a víz a Hosszúréti-patakból visszaszivárogni az aluljáróba. A Fővárosi Csatornázási Műveknek jelezték a hibát, akik azonnal kivonultak, megkezdték a szivattyúzást. Az aluljáró időszakos lezárására számítani kell, de egyelőre járható.
A tetőzést 20-ára és 21-ére várják, 850 centiméteres vízállással, ami jelentősen alacsonyabb a 2013-ban a kerületben mért 890 centiméteres vízszintnél.
A Dunatelep kiépített védműve megfelelő védelmet nyújt a polgármester szerint, míg a Gyár utcában az érintett gyárak önállóan védekeznek.
A Hosszúréti-pataknál, a Kártya utcánál az önkormányzat által kiépített árvízvédelmi gát, az átemelő és az átemelőtelep szintén megfelelő védelmet ad.
A Horgásztelepre is kitért a polgármester, ami hullámtér. Itt 2013 óta szeretnék elérni, hogy épüljön ki a védmű. Jelenleg a védekezést a Kormányhivatal irányítja a katasztrófavédelemmel és a Fővárosi Csatornázási Művekkel együtt. A kerületi önkormányzat is komoly tapasztalatokat szerzett az elmúlt években az árvíz elleni védekezésben, és komoly összegeket különítettek el arra az esetre, ha bármire sürgősen szükség lenne. Karsay Ferenc polgármester korábban a Fővárosi Közgyűlés ülésein is sürgette a Horgásztelep árvízvédelmét és egy mobilgát felállítását, de akkor Karácsony Gergely főpolgármester módosító javaslatával kitettségi vizsgálathoz, társadalmi egyeztetéshez és ökológiai szempontok figyelembevételéhez kötötte a projektet. Előreláthatólag kitelepítésre, életvédelmi intézkedésekre nem lesz szükség a Horgásztelepen – mondta a polgármester.
A hatóságokkal szoros együttműködésben folyamatosan monitorozzák a Hosszúréti-patak átereszeinek akadálymentességét, a Dunatelep és a Horgásztelep vízállását.
Az Önkormányzat eddig 5000 homokzsákot vásárolt és 2000 darabot kapott a Katasztrófavédelemtől és nagyjából 1000 zsák van a Városfejlesztő Kft. raktáraiban is.
A képviselő-testületi ülés napján a Kártya utcához, a Horgásztelepen három helyszínre, a Dunatelepen pedig két helyszínre deponáltak homokot, amit szintén az önkormányzat vásárolt. Ezeken a helyszíneken a helyi civil szerveződések vállalták az osztást, ha arra szükség lenne. Az önkéntes munkát és különféle segítségeket, felajánlásokat folyamatosan regisztrálják és szakmai iránymutatás alapján küldik a szükséges helyszínekre, de erre eddig nem volt szükség . Írásos tájékoztatást is kapott a lakosság a zsákok, homok, eszközök felhasználásáról, elérhetőségéről, amiket napi 24 órában biztosítanak azoknak, akik azt igénylik. Az érintett hivatali dolgozóknál, közterület-felügyelőknél pedig meghosszabbított szolgálatot rendeltek el.
A polgármester zárásként megköszönte mindenkinek, akik a biztonság megteremtésével irányítják a kerület árvízvédelmét.