A Magyar Művészetért díjat 37. alkalommal ünnepelték meg június 13-án. A díjátadó idei gáláját a kerületünkben, a Klauzál Házban rendezték meg. Gubcsi Lajost, a díj egyik alapítótagját kérdeztük a Magyar Művészetért díjjal kapcsolatban.
Milyen céllal alapították majdnem négy évtizeddel ezelőtt ezt a rangos díjat?
1987-ben alapítottuk az akkori szellemi élet legnagyobb alakjaival az én kezdeményezésemre, többek között Makovecz Imrével, Kósa Ferenccel, Sinkovits Imrével, Sütő Andrással, Sára Sándorral. A 13 alapítótag közül már csak hárman vagyunk az élők között: Cserhalmi György, Kornis Péter és jómagam. Azért hoztuk létre a díjat, hogy az egész Kárpát-medencére kiterjedő, igazán nemzeti, a történelmünkre támaszkodó, hagyományainkat ápoló művészeteket, művészeket pártoljuk a díjjal. Azt akartuk elérni, hogy megfelelő
rangjára emeljük a művészetek, a közoktatás szereplőit, a kultúrát, mindazt, ami egyben tartja a magyarságot. Az eltelt 37 év alatt mindig ehhez tartottuk magunkat.
Hogyan zajlik a díjazás?
Nem egy kuratórium van, hanem minden magyar nyelvű tájegységen működnek kuratóriumaink. Eddig 1600 díjat adtunk át, mindenütt az egész Kárpát-medencében a díjazottak tanácsokkal, javaslatokkal látnak el
bennünket, ők maguk ajánlanak személyeket a díjra. Díjazunk életműveket is, illetve a korábbi díjazottak ajánlásai során meglátjuk az aktuális értékeket, a kimagasló tevékenységű művészeket vagy intézmények dolgozóit. Ha egy székely faluban egy tanító 50 éven keresztül oktat, már a harmadik generációt tanítja, azt mi biztosan megtudjuk, erről információt szerzünk és elismerjük a munkáját. Ha egy kis faluban egy unitárius templom közössége tartja össze a megmaradt székelyeket, arról is tudomást szerzünk.
Honnan érkeztek a mai díjazottak?
A magyarországi művészeken kívül Szabadkáról, Pozsonyból és Erdélyből érkeztek a gála díjazottjai.
Miért pont itt, a Klauzál Házban rendezték meg az eseményt?
A Magyar Művészetért díj gálaeseményét hagyományosan színházakban szoktuk megrendezni a Kárpát-medence nagyobb városaiban. 2 évvel ezelőtt a Klauzál Házban egy nagy ünnepi gálát tartottunk és kiváló tapasztalatokat szereztünk a helyről, az itteni szervezőkkel remekül tudtunk együtt dolgozni. Megmaradt a jó emlék, nagyszerű csapat volt a segítségünkre, nagyon jók itt a színpad adottságai, szeretjük a XXII. kerületnek az otthonos atmoszféráját.
Az ünnepi műsor fellépői között szerepelt Varga Miklós énekes, kerületünk lakója is, aki már korábban megkapta a Magyar Művészetért díjat.
Közöljük a díjazottak listáját.
-A Magyar Művészetért díj:
Csíki Székely Múzeum Erdély
Molnár Levente operaénekes, Erdély
Porteleki László népzenész
Rátóti Zoltán színművész
Salamon Beáta népzenész
-Zrínyi Ilona-díj:
Nagy Tímea olimpiai bajnok
-Árpád fejedelem-díj:
Rákóczi Szövetség
-A Színész díj
ifj. Vidnyánszki Attila színművész
-Ex Libris díj
Agócs Gergely népzenész, Felvidék
Barabás László néprajzkutató, Erdély
Dezső Attila népzenész, Erdély
Falath Zsuzsanna muzeológus, Felvidék
Fazakas Zoltán József dr. ügyvéd, Erdély-Magyarország
Frigyesy Ágnes és a Budapesti Székely Kör
Hollós László szerkesztő
Jánosi András és a Hungaricus magyar régizene, népzene
Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete, Erdély
Kovács Ferenc festőművész
Kovács Márton népzenész
Kovalcsik Cirill
Kuczera Barbara népzenész
Molnár Péter népzenész
Nagy Perge László grafikus, Délvidék
Péter Tamás népzenész
Porteleki Zoltán népzenész
Romániai Magyar Dalosszövetség, Erdély
Schön György közművelő, közösségszervező
Szilágyi Tóni népzenész, Erdély