Gráf Antal-díjat kapott idén a Budafok-Tétény Kertbarát Kör

by talastunde

A 61 éves Budafok-Tétény Kertbarát Kör a legnagyobb civilszervezet a kerületben, amely rendszeresen szervez programokat, előadásokat. A nagy múltú szervezet tevékenységét idén az önkormányzat Gráf Antal-díjjal jutalmazta. Székely András, a civil szervezet elnöke mesélt nekünk a szervezet múltjáról, aktivitásáról.

Mikor alapították a Budafok-Tétény Kertbarát Kört és milyen céllal?

A budafoki szakcsoport és a tétényi szakcsoport 1963 tavaszán alakult az akkori Hazafias Népfront keretein belül. Feladatuk volt a kerületünkben nagy mennyiségben termett csonthéjas gyümölcsök és zöldségek felvásárlása és értékesítése. Érési időszakban általában 8-10 kamion gyümölcsöt vásároltak fel és szállítottak az üzletekbe vagy exportra. Ezzel segítették a kertbarátokat feleslegük értékesítésében, de a vetőmagok és különböző kerti szerszámok beszerzésében is. A rendszerváltás után a különböző gyümölcsök és zöldségek felvásárlására nem volt igény, mert a szükséges mennyiséget importból olcsóbban hozták be az országba, és nem  volt, aki ezt a munkát végezze. 1990-ben a két szakcsoport egyesült és Budafok-Tétény Kertbarát Kör néven folytatta a tevékenységét. 1991-ben beléptünk a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetségébe.
A szervezet feladatát abban határoztuk meg, hogy tagjaink szakmai tudását növeljük, segítsünk megismertetni velük a modern kertészkedés fogásait. Havonta két alkalommal előadásokat szervezünk.  Az előadóink nagy része a Kertészeti Egyetem tanárai, valamint nagy tapasztalatokkal rendelkező kertészek.

Mekkora a tagságuk?

Komoly múlttal rendelkezünk, hiszen idén már 62 éves lesz a szervezet. Nagyon sokan követnek minket már évtizedek óta. Tagságunk száma 100 fölött van. Tudomásom szerint a legnagyobb civilszervezet vagyunk a kerületben. Az országos szövetség 92 tagja közül szintén a legnépesebb a Budafok-Tétény Kertbarát Kör.

Rendkívül aktívak, főleg az előadások szervezésében. Erre ilyen nagy az igény?

Azt gondolom, hogy elég színes az életünk. Minden félévben körülbelül 10-12 előadást szervezünk a legkülönbözőbb témákban, mint például  a biológiai védelem a házi kertben, magas ágyás készítése, a klímaváltozás hatása a szőlőtermesztésre, a nyers konyha titkai, hulladék csökkentése a háztartásokban, a permakultúra elmélete és gyakorlata. Természetesen sok szó esik a kerti munkákról,  a szükséges aktuális feladatokról, a növényvédelemről. Minden évben gyógyászattal kapcsolatos témákban is szervezünk előadásokat. Az előadók rendkívül magas szintű, közérthető és a gyakorlatba azonnal átültethető tudással gazdagítanak minket, gyakorlati bemutatókkal is segítenek a kertészeti  kérdésekben. Nagyon népszerűek a metszési munkákról szóló bemutatók, amelyek konkrét gyakorlati segítséget nyújtanak a résztvevőknek. Tagjainknak tavasszal felajánlásból magokat, palántákat osztunk.

A közösség összekovácsolása végett minden félévben szervezünk egy kirándulást, bográcsozást, év végén pedig évzáró rendezvényt tartunk. Nagyon aktívak a tagjaink, attól függetlenül, hogy az átlagéletkor 75 év felett van.

Helyileg hol tartják az előadásaikat?

A Klauzál Művelődési Ház fogadott be minket, élvezzük az ottani kollégák szívélyes segítségét. Az előadásokat a nagy teremben tudjuk megtartani. A  ház munkatársaitól a rendezvények lebonyolításához és a grafikusi háttérmunka megvalósításához is kapunk segítséget. Az önkormányzattól rendszeres támogatást kapunk.

Nevezhetjük a szervezet fő attrakciójának az éves terménybemutatót?

Mindenképp, hiszen erre nagyon készülnek a tagjaink. Nagy öröm számukra, amikor a saját terményeiket tudják bemutatni. Ezt a rendezvényt szeretik a kerület lakói is. A terménybemutatóinkat szintén a Klauzál Gábor Budafok- Tétényi Művelődési Központban rendezzük meg minden év szeptember elején. Ez minden évben nagyon sikeres. Tavaly 20 asztalon 30 résztvevő mutatta be a változatos terményeit, virágait. Szeptember elsején tartjuk a következő bemutatónkat.

Melyek a hosszú távú terveik?

Célunk, hogy hobbikertészként profi terménnyel lássuk el a családjainkat, lepjük meg a barátainkat. Tevékenységünkkel hozzájáruljunk ahhoz is, hogy az erősödő baráti közösségünk egészséges életmódot folytasson. Nagyon büszkék vagyunk a Gráf Antal-díjra, amivel elismerte a kerület vezetősége a szervezetet. Tagjaink részt vesznek a Budapesti Kertbarátok legszebb kertjei versenyein, amelyeken rendszeresen előkelő helyezéseket érnek el különböző kategóriákban. Szép virágoskertjeink, gyümölcsöseink vannak. Büszkék vagyunk az eredményeinkre.

Olvasta már?