Őshonos fajok csemetéit helyezték el, az erdőfoltok a tervek szerint a második évtől már önfenntartóak lesznek.
Három újabb, Miyawaki koncepció szerinti erdőt ültet a Budapesti Közművek FŐKERT Divíziója a XI. kerületi Andor utcában. A Miyawaki koncepció egy olyan erdőtelepítési forma, amely a facsemeték természetes versengésén alapszik. A tavaly elhunyt, kiváló japán növényökológus, Miyawaki Akira fejlesztette ki ezt a módszert, aki hazájában már több mint 1300 ilyen erdőt hozott létre.
Kis erdőfoltról beszélünk, amelynek fajösszetétele megegyezik az adott területen őshonosan megtalálható hazai erdők fajösszetételével. A telepítés különlegessége az, hogy az erdészeti facsemetéket igen sűrűn ültetik egymás mellé, véletlenszerű elrendezésben. Ezek a növények gyorsabban növekednek, mert a fényért és a tápanyagokért való versengés erősebben érvényesül, mint egy magában álló díszfa esetén.
A FŐKERT szakemberei a XI. kerületi Andor utca kihasználatlan, fokozottan szennyezett zöld sávjában „minierdősítettek”, három foltban összesen 240 darab csemetét ültettek el. A tervezés során a talajt a szakemberek megvizsgálták és kiszámították a szükséges komposzt és talajjavítók mennyiségét. Ezután egy méter mélységig fellazították a talajt, majd a kiásott talaj helyére komposzt és a meglévő fellazított talaj keverékét töltötték vissza.
A 240 kiültetett facsemete őshonos fajokból lett összeválogatva. Legnagyobb része kocsányos tölgy és mezei juhar, de kisebb mennyiségben vénic szil is megtalálható. Az állományalkotó fafajokon kívül kiegészítő cserjék is kerültek a minierdőbe, főként bibircses kecskerágó és közönséges fagyal.
A FŐKERT munkatársai megtették a szükséges óvintézkedéseket is, a tervek szerint a második évben már teljesen önfenntartóvá válnak a Miyawaki minierdők.
(Kiemelt kép: BKM FŐKERT)