Két hét múlva indul a felvételi a Nádasdy Kálmán Alapfokú Művészeti Iskolában

by lantai.oliver

Folytatjuk a múlt héten indított cikksorozatunkat, melyben bemutatjuk a Budafok-Tétényi Nádasdy Kálmán Alapfokú Művészeti Iskolát. Az alábbiakban a jelentkezés feltételeiről írunk.

Előző cikkünkben Németh Anikóval, a művészeti iskola vezetőjével, Puskás Csaba igazgatóhelyettessel, és Oláhné Rozsi Magdolna művészeti igazgatóhelyettessel folytatott beszélgetésünk alapján olvasóink általános betekintést kaphattak az intézmény képzési rendszerébe, és többek között megtudhatták azt is, hogy hol milyen tanszakok működnek.

A beszélgetés további részében a közelgő felvételi miatt a jelentkezés feltételeit is körbejártuk, és jelen cikkünkben elsősorban az ehhez kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat foglaltuk össze.

Felvételi időpontok

A felvételi napokat minden évben júniusban tartják. Ilyenkor egy képességfelmérést végeznek, ennek alapján döntenek arról, hogy kit vesznek fel. A döntésről határozatot hoznak, és értesítik a felvételizőket.

Ebben az évben június 19-én és 20-án, délután 14 órától 18 óráig lehet jelentkezni a következő, 2024/25-ös tanévben, vagyis az ősszel induló képzésekre. „Ezen a két napon a művészeti iskolában a Nagytétényi út 31-33. alatt várjuk sok szeretettel az érdeklődő diákokat és szüleiket. A honlapunkra kitettünk egy űrlapot, amelyen előzetesen már lehet regisztrálni. Ez természetesen nem helyettesíti a személyes jelentkezést, csak az adminisztrációt könnyíti meg, mert előre lehet rögzíteni a jelentkezők adatait” – tájékoztatta lapunkat Puskás Csaba.

Előzetes tájékozódás

Azt is megtudhattuk, hogy a jelentkezés előtti hetekben a zenész tanárok kimennek az iskolákba, és énekórákon, vagy osztályfőnöki órákon kisebb bemutatókat tartanak, így az érdeklődő gyerekek ezúton is ismerkedhetnek a hangszerekkel, és találkozhatnak az oktatókkal.

Ezen kívül mind az érdeklődő diákoknak, mind a szüleiknek lehetőségük van az iskola különböző nyilvános rendezvényein, például koncerteken, táncbemutatókon részt venni, és így is tájékozódni az iskolában folyó képzésekről.

Felvételi esélyek

A bejutási esélyekkel kapcsolatos kérdésünkre Puskás Csaba elmondta, hogy általában 90 százalékos felvételi arány jellemző, de az eddigi évek tapasztalatai szerint a fel nem vett tíz százalékból azok, akik helyhiány miatt kaptak elutasítást, többen bekerülhetnek még ősszel, mert mindig előfordul, hogy különböző okokból jó néhányan visszalépnek a nyáron felvettek közül.

Azoknak a gyerekeknek, akik jelenleg is növendékei a művészeti iskolának, felvételizniük nem kell, viszont a tanulói jogviszonyukat minden évben meg kell újítaniuk, tehát minden tanév végén jelentkezniük kell a következő tanévre. Ez mindössze egy jelentkezési lap és néhány nyilatkozat kitöltését és aláírását jelenti.

Az a kérdés is felmerült bennünk, hogy az újonnan jelentkező gyerekek többsége jellemzően az általános iskola első és második osztályából kerül-e ki. „Ez művészeti áganként változik. A zenei tanszakokon, ha a jelentkező már tud a hangszeren játszani vagy máshol tanult, akkor a tudásának megfelelő évfolyamba vesszük fel. Ilyenkor egy különbözeti vizsgát kell tenni, és az alapján megállapítjuk, melyik évfolyamba tudjuk besorolni. Zenében nagyon ritka, hogy valaki menetközben, mondjuk a negyedik vagy az ötödik évfolyamon kezd” – fogalmazott Puskás Csaba.

Oláhné Rozsi Magdolna hozzáfűzte, hogy „a képzőművészeti tanszakokon ezt inkább szintfelmérésnek nevezzük, az alapján kerülhetnek be a gyerekek valamelyik csoportba. Oda kicsit könnyebb becsatlakozni, mint a zeneoktatásba.”

Év közbeni jelentkezés

A tanév közbeni jelentkezéssel kapcsolatban azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a zenészeknél – ahol egyéni oktatás zajlik – év közben nehéz bejutni, mivel a helyek egyesével vannak feltöltve. Csak akkor tudnak tanév közben valakit felvenni, ha egy növendék valamiért távozik.

Csoportos oktatás esetében, tehát a balett-, néptánc- és képzőművészeti tanszakokon, amennyiben nincs feltöltve a csoport, és a maximális létszám megengedi, akkor tanév közben is lehet csatlakozni.

Továbbtanulási lehetőségek a művészeti vonalon

Az iskola vezetői büszkék arra, hogy az intézményből sok gyerek jelentkezik a középfokú művészeti oktatásba, mint például a kisképzőbe, zenei konzervatóriumba vagy szakgimnáziumokba, és a felvételi arányok nagyon kedvezőek.

Végül nézzük az anyagiakat!

A térítési díjakkal kapcsolatos érdeklődésünkre Puskás Csaba elmondta, hogy nagy örömükre szolgál, hogy a művészeti képzés az oktatás államilag támogatott részét képezi. Amennyiben egy diák egy tanszakon tanul, az egy félévre fizetendő térítési díja mindössze 15 és 30 ezer forint közötti nagyságrendben mozog. „Ebben nagy az állami támogatás, és tudomásom szerint ez egyfajta hungarikumnak is nevezhető, más országokban erre nem ismerek példát. Ezt a lehetőséget nagyon érdemes kihasználni.”

A térítési díj mértéke tanszakonként változó és tanulmányi átlaghoz is kötött: négyes vagy annál jobb átlagúaknak kevesebbet kell fizetni, mint az ennél alacsonyabb tanulmányi átlagú bizonyítvánnyal rendelkező diákoknak. A tanszakok térítési díja közötti különbséget az indokolja, hogy például a képzőművészeti oktatásnak nagyobb az eszközszükséglete, így több a kiadás, ezért kicsit többe kerül, mint a kevésbé anyagigényes zenei vagy táncművészeti képzés.

Lehetőség van több tanszakot is választani. Ebben az esetben az első tanszak után fizetendő kedvezményes térítési díjhoz képest a második tanszaknál egy magasabb összegű tandíjat kell már fizetni, de Puskás Csaba szerint a piaci árakhoz képest még ez is alacsony mértékűnek mondható. Két tanszakot kevesebben választanak, mert ezeket időben sem egyszerű összehangolni, hiszen a kettő együtt heti 8 óra elfoglaltságot jelent.

Cikksorozatunkat rövidesen folytatjuk!

Olvasta már?