A Klauzál Gábor Társaság idén is megtartotta hagyományos tavaszi fényhozó fáklyás emlékmenetét, amelynek célja az 1848-as forradalom eszméinek és Klauzál Gábor örökségének ápolása volt. A rendezvény központi eleme egy 2 km hosszú fáklyás sétamenet volt, amely 18:00 órakor indult a Klauzál-villa elől. A résztvevők a Nagytétényi úton keresztül vonultak a Klauzál-szoborig, ahol ünnepi megemlékezés zajlott.
A megemlékezésen Ambrus Károly tárogatóművész előadásában felcsendültek korabeli dallamok, majd Horváth Miklós, a társaság alapító tagja beszédet mondott, amelyben kiemelte: Klauzál Gábor és kortársai nem csupán a történelem lapjain élnek tovább, hanem bennünk is, akik ma is őrizzük a szabadság eszméit. Ne feledkezzünk meg azokról a hősökről sem, mint Lakatos főhadnagy toborzó biztos, aki hadkiegészítő tevékenységet folytatott Gömör vármegyében. A testvére, Lakatos István vörös sapkás hadnagy pedig a harmadik ácsi csatában, 1849. július 11-én halt hősi halált.
“Amikor Klauzál Gábor szobránál fejet hajtunk, gondoljunk azokra is, akik a háttérben harcoltak a szabadságért. Miklós ükapám, Lakatos István, és sokan mások börtönt, száműzetést szenvedtek el, vagy életüket adták a hazáért”.

A fáklyás menet 2014 óta része a társaság március 15-ei megemlékezéseinek, és azóta minden évben megrendezik. A rendezvény célja, hogy közösségi élményként elevenítse fel a magyar szabadságharc szellemiségét, valamint Klauzál Gábor reformer miniszter emlékét.

A 2004-ben alapított Klauzál Gábor Társaság számos történelmi és kulturális kezdeményezést indított el. 2012-ben közadakozásból állították fel Klauzál Gábor egész alakos szobrát a Nagytétényi úton, amely azóta is a megemlékezések központi helyszíne. A Klauzál-villa előtti emléktábla elhelyezése és az utcanevek módosítása a társaság munkájának eredménye.

A rendezvényen elhelyezett koszorúk a múlt és jelen összekapcsolódását szimbolizálták, emlékeztetve a szabadságért küzdőkre.