Lövések Nagytétényben

by bcsenge

Negyedszer rendezték meg a Szikla Szilárd Mesterlövész Emlékversenyt a négy éve elhunyt Simkó Imre nyugállományú alezredes emlékére a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) nagytétényi lőterén. Szikla Szilárd és Simkó Imre legendája alighanem a rendőrség történelmének immár örökre fontos és emlékezetes része marad – írja a police.hu.

De ki volt Szikla Szilárd? Meglepő, de nem hős rendőr, hanem egy valódi szikla a budaörsi lőtér felett, amelyből jelkép lett. Ahogy ezt néha megfogalmazzák: a kitartás vagy inkább a kitartás igényének jelképe. Merthogy erős kitartás kellett azoknak a terrorelhárító rendőröknek, akiknek büntetésből meg kellett mászniuk ezt a bizonyos sziklát. A büntetés azoknak járt, akik nem kellő odaadással végezték a munkát a kiképzés során, és Simkó Imre lőkiképző osztotta ki, aki igencsak szigorú volt. Önmagához és tanítványaihoz is. Előbbi eredménye 33 magyar bajnokság, továbbá Európa- és világbajnoki győzelem lövészetben, a fiataloknak tehát az eredmények tekintetében is jó példát mutatott. Oktatott előbb katonákat, majd a BM Terrorelhárító Szervezetének tagjait. Pintér András ny. őrnagy, egykori tanítványa a megnyitón nemcsak profizmusáról, keménységéről, de a humoráról is megemlékezett. Valamint szakmaiságán és emberségén túl azt a mondását is gyakran idézik, mely szerint: „A lukat a táblába nem lehet belebeszélni. Azt bele kell lőni. Mert boldogok, akik először lőnek, de csak azok üdvözülnek, akik találnak.” És amint ez a verseny is jelzi: emlegetik azt a sziklát is, ami igazságos, de kőkemény büntetéseinek legfőbb helyszíne volt. Idén negyedszer rendezték meg a Szikla Szilárd Mesterlövész Emlékversenyt a már négy éve elhunyt Simkó Imre ny. alezredes emlékére, a korábbiakhoz hasonlóan ezúttal is a ROKK nagytétényi lőterén.

– Ez a verseny, melynek fővédnöke dr. Balogh János altábornagy, országos rendőrfőkapitány, a rendőrök, katonák, terrorelhárítók, sport- és precíziós lövészek, valamint a veteránok sportbaráti találkozója – mondja Szikszay Tamás lőkiképző, lövészoktató, az 5 Fegyver Kupa Rendészeti Lövész Egyesület elnöke, a verseny főszervezője. – Különféle kategóriák vannak felszerelésre, képzettségre, szolgálati helyre, beosztásra tekintettel, egyébként hölgyek is részt vesznek a rendezvényen, és fontos, hogy ebben az esztendőben is itt vannak a veteránok, akik külön kategóriában mérik össze a tudásukat. Összesen 93 lövő nevezett a versenyre, valamint 25 veterán, nyugállományú terrorelhárító, a létszám tehát nem kicsi. A versenyen nagy távolságú, statikus versenyszámot, dinamikus feladatot rendeztünk, amelynél puskával különböző pozíciókból kell lőni, és van két pisztolyos pálya is.

Ahogy a különféle lőpályák között sétálunk, valóban azt látjuk, hogy a rendőrök, katonák, sportlövők, egyáltalán a résztvevők jó hangulatban beszélgetnek, mosolyogva idéznek fel különféle korábbi emlékeket. Semmi feszültség, semmi túlizgulós versenyláz. Ha már emlékidézés: ebből nyilván a veterán terrorelhárítók között van a legtöbb, őket hallgatva megállapítjuk, hogy nekik aztán valóban van mire emlékezniük. Ezt segíti egyébként egy alkalmi kiállítás is, amely a lőtér bejáratánál látható. A lövészversenyt ugyanis a Magyar Különleges Erők Hagyományőrző Egyesület kiállítása is színesíti. A relikviákkal teli sátorban a veterán terrorelhárítók örömmel fedezik fel egykori egyenruháikat, felszerelési darabjaikat, fegyvereiket. A hagyományőrzőket, akiket az exkommandósok hívtak meg, nagy érdeklődéssel fogadják a ma is aktív rendőrök és katonák, akik kíváncsian forgatják az évtizedekkel ezelőtt használt felszereléseket, megállapítva, hogy mennyit fejlődött a technológia.

A Magyar Honvédség felajánlott különdíját Fodróczy Péter nyerte standard .308-as kategóriában, a dr. Balogh János dandártábornok, országos rendőrfőkapitány által felajánlott különdíjat pedig a rendőrségi open kategória győztese, Mergancz Sándor dandártábornok, a Készenléti Rendőrség Személy- és Objektumvédelmi Igazgatóság igazgatója nyerte el.

FOTÓ: NAGY ZOLTÁN

Olvasta már?