A kerületben a Nagytétényi és a Vegyszer utca sarkán lévő Kántor Állatorvosi Rendelő és Patika már több mint két éve fogadja a kutya- és macskagazdákat, amikor kedvenceiknek orvosi segítségre van szükségük. Az elmúlt 2 év tapasztalatairól kérdeztük dr. Vértesi János állatorvost.
Mikor nyitották meg a rendelőt?
Két és fél évvel ezelőtt nyitottuk meg a rendelőt. Rajtam kívül még 2 tulajdonos van a cégben, mindenkinek komoly kötődése van Budafok-Tétényhez. Korábban én több, mint 10 évig dolgoztam a kerületben, a két kollégám pedig kerületi lakos. Amikor kerestük a rendelőnek megfelelő helyet és rátaláltunk a Nagytétényi és a Vegyszer utca sarkán lévő ingatlanra, akkor azt éreztük, hogy minden szempontból alkalmas épületet találtunk, hogy egy jól felszerelt, könnyen megközelíthető rendelőt alakítsunk ki. Fontos volt, hogy családi házas övezetben praktizáljunk, ugyanakkor a Bartók Béla úti lakótelep szomszédságában vagyunk, így az ott lakó állattulajdonosok is könnyen elérnek minket. Akik hozzánk autóval érkeznek, azok gond nélkül tudnak parkolni, de a buszmegálló is nagyon közel van. Azt hiszem, hogy minden tekintetben kedvező az elhelyezkedése a rendelőnek.
Hány állatorvosi rendelő van Budafok-Tétényben?
Ha jól számolom, 6 rendelő van a kerületben, de ne felejtsük el, hogy Érden és Diósdon is vannak rendelők, a szomszéd településeken. Az állatorvosi rendelők tulajdonosaival jó kapcsolatot tartunk fenn, a szakirányú ellátásnak megfelelően küldjük egymáshoz a problémás állatokat. A kerületben elég sok a kutyatulajdonos, de meglepően tapasztaljuk, hogy nagyon gyorsan fejlődik a macskapraxis, a számításaink szerint a pácienseink 30-40 %-a mára a cicák közül kerül ki. Megfigyelhető az a tendencia, hogy egyre több család fogad be inkább
macskát kutya helyett. A felelős állattartás és a sok propaganda hatására a macskatulajdonosok is egyre jobban odafigyelnek a házi kedvenceikre, és ha beteg a macska, akkor állatorvoshoz viszik. Van még egy érdekes tendencia: egyre nő azoknak a száma, akik házi kedvencként nyuszit tartanak. Nem véletlen, hogy a kerületben lévő Csudavet Állatorvosi Rendelőnek az egyik profilja például az egzotikus emlősök, a nyúl, tengerimalac, hörcsög, patkány, degu, csincsilla szakorvosi ellátása.
Az önök rendelője milyen típusú ellátást tud biztosítani?
A fő csapás nálunk az általános egészségügyi ellátás, az állatorvosi laboratóriumi diagnosztika, az általános állatgyógyászat, lágyszöveti sebészet és a röntgen. Röntgenszűréseket főleg munka- és tenyészkutyáknál végzünk. Ha egy adott esetben végesek a lehetőségeink, akkor a budatétényi állatkórházba irányítjuk a kuncsaftjainkat, akik komoly műszerparkkal felszereltek.
A munkakutya kategórián mit értünk pontosan?
Ebbe a kategóriába soroljuk a rendőrkutyákat, a katonakutyákat, a keresőkutyákat, a vadász- és sportkutyákat. Ezek a kutyák komoly terhelésnek vannak kitéve, ezért kiemelten fontos szempont náluk az egészséges
csontrendszer. Rendelőnkben az előzetes szűréseket végezzük, hogy alkalmasak-e bármiféle ilyen tevékenységre.
Az eddigi működésük alatt milyen tapasztalatokkal gazdagodtak?
Folyamatos a fejlődés. Általában 4-5 év kell, amíg rendszerszinten működik egy sikeres vállalkozás, ennek most a felénél tartunk. Bizakodóak vagyunk, mert egyre többen keresnek meg minket. Családias hangulatú a rendelőnk, ami gyakran közösségi térként is funkcionál, ahol a gazdik és az állataik találkoznak.
Melyek a leggyakrabban előforduló problémák a kutyák esetében?
Általában a gyomor-bélrendszeri betegségekkel fordulnak hozzánk a gazdik, de elég sok az allergiás kutyus, jellemzőek a fülbetegségek, a fülgyulladások, de gyakoriak a mozgásszervi problémák, a sérülések, a sebesülések is. A szemproblémák sem elhanyagolhatóak.
Milyen tendencia jellemző a kutyatartást illetően?
Úgy látjuk, hogy ez jelenleg stagnál. A pandémia alatt nagyon megugrott a gazdik száma, sokan kezdtek el háziállatot tartani, de sokan közülük felelőtlenül, mert nem gondoltak bele, hogy ez mennyi kötelezettséggel és költséggel jár. Az utóbbi évek gazdasági helyzetében egyre kevesebben vesznek magukhoz nagyobb méretű kutyákat.
Vannak-e attitűdbeli különbségek azok között a kutyák között, akik lakásban, illetve kertes házban nőnek fel?
Aki a belvárosban tart kutyát vagy bárhol lakásban, az kis túlzással egész nap össze van zárva az állattal, viszont ahol a kutya főleg a kertben tartózkodik, ott gyakran még a gazdinak sincs rálátása, így előfordul, hogy később vesz észre egy-egy betegséget, mint aki az egész napját együtt tölti a kutyussal egy térben. Más higiéniai és táplálási viszonyokat kell megteremteni a két esetben. A lakásban tartott kutya jobban szem előtt van, ezért hamarabb orvoshoz kerül, ha gond van, viszont nagyon sokszor az a tapasztalat, hogy a nagyon szoros együttlétekből a kutyáknak viselkedési problémáik adódhatnak.
A jövőt illetően milyen célokat tűztek ki?
Természetesen fejleszteni szeretnénk a praxisunkat, hogy még több megelégedett gazdink legyen. Van egy állat gyógyszertárunk is, illetve egy pet shopunk. A kerületben nincs kifejezetten más állatpatika. A gyógyszertárban vényköteles és szabadforgalmú termékek közül a parazitaellenes termékek, a bőrgyógyászati, a szív- és mozgásszervi betegségek kezeléséhez szükséges termékek vásárolhatók meg.