Minden, amit tudnia kell a macskamentáról

by talastunde

Lénárt Zsolt és Kisvarga Szilvia a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet munkatársainak cikkét közöljük a sokoldalú és az állatok által is kedvelt macskamenta gyógynövényről.

Mi is a macskamenta?

A macskamenta egy titkokkal teli növénynemzetség. 255 fajt és 3 hibridet számol, melyek közül mindegyik fajta tartalmaz illóolajat. Mindegyik jótékony hatású gyógy- és dísznövény, amelyek a viráguk méretében és a
hatóanyaguk mennyiségében térnek el egymástól. A macskafélék nagy része a megszokottól eltérően kezd el
viselkedni, miután megszagolták a nemzetség egy-egy képviselőjét. Cikkünkben szeretnénk bemutatni
ezeknek a növényeknek a sokoldalúságát, felhasználását, és fényt deríteni arra, hogy mitől is olyan különleges ez a kis növénycsoport. Mindezt a rendszertani családtól kezdve, a származásán át, az emberekre és a macskafélékre kifejtett hatásaikig.


Melyik növénycsaládból származnak?
A macskamentákat az árvacsalánfélék családjába soroljuk. Hasadó makkocska termésük van, jellemzőek a család tagjaira a csipkés vagy fogas szélű levelek. Jellegzetes az aromatikus illatuk, és magas illóolaj-tartalmuk miatt sok ide tartozó növényfajt fűszer- vagy gyógynövényként használunk fel. Ilyen
gyógynövény a levendula a vagy menta, a kakukkfüvet vagy a rozmaringot fűszerként is használjuk.


Honnan származik?

A macskamentafélék őshazája Dél-Európától kezdve a Koreai-félszigetig terjed. Magyarországon a Gödöllői-dombságon láthatjuk természetes környezetében.


Milyen igényei vannak?
Hazánk klímáját ezek a fajok is szeretik, ezért csak azt szükséges kitalálnunk, hogy mire szeretnénk használni ezeket az illatos növényeket – merthogy sok dologra lehet. Gyors terjedésük és apró méretük miatt ideálisak például sziklakerti felhasználásra. Egész nyáron át tartó lila virágzásaik miatt az ablakunk közelében tartva minden nap az illatára kelhetünk. Akinek pedig nincssaját kertje, ne keseredjen el, mert nagyobb balkonládában, dézsában is tarthatóak.


Mi is adja az illatát?

Az illatos macskamenta számtalan nepetalakton illóolajváltozatot tartalmaz. Ezek közül a 4aα,7α,7aα-nepetalakton izomerre érzékenyen reagálhatnak a macskafélék. Ezen felül ezen illóolaj mindegyik izomere nagy antimikrobiális aktivitást mutat. Nagyon hatásos ellenszer a szénabacillus ellen. Ez a baktérium a lisztben található meg és a kenyér megromlását okozza. De ebből az olajból készülnek a DEET hatóanyagú kullancs- és szúnyogriasztó szerek is, melyek akár 6 órás védelmet nyújtanak a természetben.  Az illatos macskamenta rendelkezik a legtöbb nepetalakton-tartalommal az összes faj közül.

Miért és hogyan érdemes teát főzni belőle?

A tavasszal vagy ősszel begyűjtött hajtásokat meleg helyen vagy szárítóban száríthatjuk ki. Citromfűvel, kamillával, mentával együtt ízletes teát készíthetünk belőle. A macskamentatea stresszcsökkentő hatású, idegnyugtató és a gyomorra van jótékony hatással. Könnyebben tudunk elaludni tőle. Kevésbé leszünk stresszesek a mindennapokban. A gyomor bélflóráját helyreállítja. Külsőleges alkalmazásnál elég, ha vízbe áztatjuk a növényt. Sebeket érdemes lemosni vele a baktériumos fertőzések elkerülése végett.

De mikor jönnek már a macskák?

Valószínűleg minden macskatulajdonos hallott már a macskamentáról, még ha nem is próbálta. A legtöbb macska olyan illatúnak érzi, mintha egy másik párzásra kész macska lenne mellettük. Egy felmérés kimutatta, hogy a macskák 70%-ára hatással van a macskamenta. Egy kutatás, melyet a Mexikói Egyetemen végeztek, külön választotta a macskamenta hatásait aktív, passzív és vegyes reakciókra. Összefüggést feltételeztek a macskák személyisége és a reakcióik között. Aktív válaszreakciónak azt nevezzük, amikor a macskánk elkezd dörgölőzni, kaparászni, dagasztani, furcsán nyávogni és látványosan máshogy viselkedni. Passzív hatások közé az sorolható, amikor leül és meredten néz előre,nem reagál, sokkal tovább alszik, mint szokott, lenyugszik, támolyog. Ez a hatás több-kevesebb ideig tartható fenn a macskáknál. Mivel csak a feromon váltja ki belőlük ezt a viselkedést, ezért nem okoz függőséget és károsodást a macskánk szervezetében. Életkor tekintetében a nagyon fiatal és a nagyon idős macskákra nincs hatással. A felnőtt macskák nagyobb számban reagálnak rá. A macskák személyiségtípusait 5 csoportba sorolták. Vannak a szociális macskák, az emberrel nem barátságos macskák, az emberekkel szemben agresszív macskák és az aktív macskák. Az aktív és az emberrel szemben agresszív viselkedést tanúsító macskák számára inkább az aktív hatásokat figyelték meg. Barátságosabbak lettek, előszeretettel dörgölőztek. A barátságos macskák nyugodtabbak lettek, de ezen hatásokat kevésbé tudták érdemben vizsgálni.

Mit tudtunk meg a macskamentáról?

Összefoglalásképp megállapíthatjuk hogy ez a növény valóban sokoldalú és az állatok között is igen kedvelt növény. Magas díszítő értékkel rendelkezik. A macskák szeretnek a közelében lenni, gyógyító hatású lehet a számukra. A szúnyogok nem szeretik, mivel riasztó hatással van a számukra. Gondozása nem igényel sok időt és energiát, ezért kezdő kertészeknek is ajánlott. Egyszóval a leghálásabb dísznövényeink közé tartozik.

Köszönetnyilvánítás : A kutatás a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „A körforgásos gazdaság  megvalósíthatósága a honvédelmi tevékenységek során” című, TKP2021-NVA-22  azonosítószámú Tématerületi Kiválósági Program támogatásával valósult meg, a Körforgásos  Gazdaság Elemző Központ (KGEK) vezetésével. 

Olvasta már?