Némethy Kálmán: a cserkészetnek komoly közösségépítő szerepe van Budatétényben

by nora.farmosi

A 808-as cserkészcsapat vezetője elmondta, miért érdemes a fiataloknak csatlakozniuk a cserkészcsapatokhoz.

Ön mikor és hogyan csatlakozott a cserkészmozgalomhoz?

Nekem a nagyapám volt cserkész, így már egészen fiatalon, 10 évesen csatlakoztam a zugligeti plébánia cserkészeihez, mivel mi oda tartoztunk családilag. Itt hosszú ideig dolgoztam, egészen a különböző vezetői szintekig. Csak akkor hagytam abba egy időre, amikor megházasodtam. Budafok-Tétényben az odaköltözésünk után keresett meg több család, hogy szeretnék, ha a kerületben is újraélesztenénk a cserkészetet, mivel korábban 4 évig működött, de abban az időben már nem volt. László atya azt mondta, csináljuk, így már 8 éve működünk, mint 808-as Mindszenty József Cserkészcsapat Budatétényben, a Budatétényi Egyházközség cserkészcsapataként.

Hogyan épül fel egy ilyen szervezet?

A kis közösség a lényege a cserkészetnek, tehát 6-8 fős őrsök vannak, melynek tagja körülbelül egy korosztály. Negyedikes, ötödikes korosztályban szoktuk indítani őket, de ez csapatonként változik. Minden őrsnek az élén van egy, a tagoknál 4-5 évvel idősebb vezető, akinek az irányításával az adott őrs minden héten találkozik az üléseken, ami körülbelül másfél óra. A nagy csapat több száz főből áll, azon belül vannak a rajok, amik 3-4 őrsöt fognak össze, de ez nem jellemző mindenhol, így nálunk sem. Nálunk csapatok vannak, amik az adott iskola vagy plébánia cserkészeiből állnak, csapatparancsnokkal az élükön.

Milyen tevékenységeket végeznek a cserkészek?

Mivel ez egy önkéntes ifjúságnevelő mozgalom, ezért a célja, hogy megtanítsa a fiataloknak az Isten, haza, embertárs szolgálatát. Ez van benne a tíz cserkésztörvényben is. Manapság azért azt látom, hogy egyre nehezebb elérni a fiataloknál, hogy azon kívül, hogy összejönnek és jól érzik magukat, valami pluszt, extra munkát is vállaljanak, de büszkén mondhatom, hogy nálunk azért megvan az összefogás, a plébánia épületét rendszeresen, hetente takarítják. Évente két kertrendezés is van, ha a plébániában van valamilyen fórum, akkor is jönnek segíteni. Persze vannak a nyári táborok is, ahol mindenki jól érzi magát, ülésekre járnak, de ezeken kívül azért nyilvánvalóan van a cserkészetnek egy szolgálati része, hogy segítjük a környezetünket.

Hány tagja van most a budatétényi cserkészcsapatnak?

Most 75-en vagyunk, negyedikestől egészen egyetemistákig vannak tagjaink.

Mit üzenne annak, aki gondolkozik rajta, hogy csatlakozzon a cserkészmozgalomhoz?

Azt javaslom, hogy keresse meg a lakóhelyéhez legközelebb lévő csapatot és vágjon bele, mert azt gondolom, hogy rengeteg olyan készséget tud elsajátítani, amit másutt nem igazán. A legfontosabb, hogy egy közösség része lesz. Egy erős közösségé, ami aztán egy életen keresztül megtartó közeg lesz. Várjuk őket Budatétényben is.

Olvasta már?