Országos szinten nagyon magas a parlagfű pollenkoncentrációja, a héten jelentős változás nem várható – tájékoztatta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kedden az MTI-t.
Azt írták: az elmúlt héten az esőzések és a lehűlés hatására a parlagfű pollenkoncentrációja jelentősen csökkent, azonban az időjárás felmelegedésével ismét felerősödött a pollenterhelés.
Az aerobiológiai hálózat mérési eredményei alapján az idei parlagfű-pollenszezon a tavalyinál erősebb. Tüneteket okozó, közepes pollenkoncentrációt először július utolsó hetében, az előző évinél néhány nappal korábban regisztráltak. Az országos átlag néhány nappal korábban érte el a közepes szintet, valamint a magas és nagyon magas koncentrációjú napok is egy-két nappal korábban jelentkeztek.
Nagyon magas koncentrációt először augusztus elején mértek, míg extrém magas koncentrációt az eddigi adatok alapján 6 állomáson is regisztráltak – Békéscsabán, Debrecenben, Nyíregyházán, Szegeden, Tatabányán, valamint Miskolcon – augusztusban. Az eddig adatok alapján a parlagfű-pollenkoncentráció augusztus 28-án érte el a legmagasabb országos átlagot.
Az allergiás tünetek gyógyszeres kezeléssel csökkenthetők – írták.
A parlagfű pollenje a nyálkahártyát irritálja, erősen allergén hatású. A világban több parlagfűnemzetségbe tartozó faj ismert, ezek közül hazánkban az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) terjedt el – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján. Európában csak egyetlen őshonos parlagfűfaj él, a Földközi-tenger mentén a tengerparti parlagfű.
Az ürömlevelű parlagfű Észak-Amerikában őshonos, hazánkba inváziós fajként érkezett. A történelmi Magyarország területén 1908-ban írták le először a megjelenését. Ezután 1922-ben több helyen jelent meg a Dráva, a Mura és a Balaton közelében is, majd gyors, folyamatos terjedése következett be, emiatt napjainkban bolygatott, nyílt talajfelszínű területeken szinte mindenhol megtalálható az országban, ahol nem irtják gyakorlatilag tűzzel-vassal.