Különleges lehetőséget kapott öt magyar fiatal focista: a Real Betis akadémiájára utazhatnak, hogy belekóstoljanak a spanyol futballkultúrába. A budafoki projekt nemcsak róluk szól – edzőképzések, csereprogramok és még sok minden más is a tervek között szerepel.
Sikerrel zárult a Real Betis Camp. A Sevillából érkező edző, valamint az akadémia nemzetközi vezetője öt magyar fiatalt (Molnár Bálint, Gunda Zalán Mihály, Gór Ágnes, Sákovics Milán, Vinkovics Ákos) választottak ki, akik decemberben részt vehetnek egy akadémiai továbbképzésen Spanyolországban. A táborról, valamint az együttműködés részleteiről Markovics Józsefet, a BLC elnökét kérdeztük.

– Kinek az ötlete volt, hogy ez Budapesten, a budafoki BMTE-ben is megvalósuljon? Hogyan került ide ez az együttműködés?
– Horváth Gergely barátom korábban itt dolgozott a NB II-es csapat sajtósaként, de később másfelé sodorta az élet. Viszont a kapcsolat megmaradt, baráti viszonyban vagyunk a mai napig. Geri elkezdett könyvet írni Ladinszkiról, aki magyar labdarúgó volt, és meghatározó szerepet játszott a Betis történetében. Nagyon jó futballista volt, Spanyolországban még ma is imádják. A könyv kapcsán Geri kiment Spanyolországba, ott a beszélgetések során felmerült, hogy szeretnének Közép-Európában egy akadémiai kapcsolatot kialakítani, mert jelenleg még nincs ilyen. Geri azt mondta nekik: „Ha valaki lehetne erre alkalmas, akkor az Budafok.” Ezután elkezdtek utánanézni, mit is csinált a Budafoki Labdarúgó Club (BLC) az elmúlt 4-5 évben. Hogyan lettünk tehetségközpont, és ez szimpatikus lett nekik. Hosszabb egyeztetés után abban maradtunk, hogy kipróbáljuk ezt az együttműködést. Tegnap pár percre leültünk beszélgetni, és megerősítették: nem mi vetettük fel a folytatást, hanem ők mondták, hogy szeretnék továbbvinni a projektet. Most tudtam meg pár perccel ezelőtt, hogy míg máshonnan 1-3 gyereket visznek ki, Magyarországról most 5 fiatal megy. Ilyen még nem volt a Betis történetében. Tehát 5 magyar játékos fog kimenni, és csatlakozik a Betis akadémiájához.

– A Real Betis két edzőt is ideküldött Budafokra. Az ő szerepük mi pontosan? Csak oktatni jöttek, vagy játékosokat is keresnek?
– Is-is. Egyrészt keresnek olyan fiatalokat, akiknek ez az élmény rengeteget adhat, és akik bekerülhetnek a rendszerükbe. Ezek a gyerekek még nagyon fiatalok, de ha töretlenül fejlődnek, akkor 14-15 éves korukra akár kint is maradhatnak. Az a cél, hogy bekerüljenek a Betis látókörébe. Mi addig visszakapjuk őket, itt Magyarországon képezzük tovább őket, de már a spanyol módszerek mentén. Később pedig, ha eljön az ideje, visszatérnek Spanyolországba. A rendszerbe való beilleszkedés is fontos, hiszen az első beszélgetésekből kiderült: nagyon hasonlóan gondolkodunk a labdarúgásról. Ez is közrejátszott abban, hogy ide jöttek.

– Mi vát arra az öt fiatalra, akiket kivisznek Spanyolországba?
– A Budafokon kiválasztott öt játékos nem próbajátékra utazik Sevillába, nem kerül be a Real Betis utánpótlás csapatába, hanem a különböző külföldi táborokból kiválasztott gyermekek részvételével zajló nemzetközi edzéseken vehet részt.
– Milyen folytatást tud elképzelni a jövőre nézve, azon túl, hogy jövőre is megszerveznek egy hasonló tábort?
– Már most beszéltünk róla, hogy egy teljes csapatot kivinnénk. Részt vennének edzéseken, megnéznének egy élő Betis-meccset. Egy La Liga-mérkőzés hatalmas élmény lehet egy gyereknek. Emellett szeretnénk bemutatni a spanyol kultúrát is, ami rendkívül gazdag. Továbbá edzőképzést is tervezünk. Ez azt jelenti, hogy 4-5 magyar edző kiutazik Spanyolországba, ahol részt vesznek egy helyi képzésen, és természetesen a spanyol edzők is jönnek majd hozzánk.

– A Real Betis első osztályú klub. Mit lehet tudni azokról az edzőkről, akik most Budafokra érkeztek? Milyen szerepet töltenek be a klub életében?
– Az egyikük utánpótlásedző, egészen az U15-ös korosztályig dolgozik a klubnál. A másik pedig az akadémia nemzetközi vezetője. Annyira kíváncsiak voltak ránk, hogy nem csak két edzőt küldtek ide, hanem maga a nemzetközi vezető is eljött hozzánk.