Bakos Miklós, a Bakosfa Kft. tulajdonosa, ügyvezető igazgatója, kerületünk díszpolgára házigazdaként 50 kerületi diákot vezetett körbe a Borkő utcai Bakosfa asztalos üzemben és barkácsboltban. A Bakosfa Kft. az önkormányzat stratégiai partnereként sokat tesz a kerületért, társadalmi szerepvállalása példamutató. A Baross Gábor Általános Iskolából érkezett osztályok pályaorientációs nap keretében ismerkedtek közelebbről az asztalos szakmával.
Bakos Miklós saját élettörténete is példaértékű lehet a pályaválasztás előtt álló diákoknak, akik a közeli iskolából, a Baross Gábor-telepről érkeztek. A sikeres vállalkozó 14 éves korában került a budafoki Ülőbútor KTSZ-be asztalosipari tanulóként. A szülei Budafokon dolgoztak, akik preferált szakmaként tekintettek az asztalos szakmára, ezért kitanulta az asztalos szakmát, leérettségizett, és elvégezte a faipari technikumot.
1987-ben alapította a cégét, amelyben ma már több mint 40 alkalmazottal dolgozik. A Bakosfa Kft. több elismerésben részesült, tulajdonosa pedig 2010-ben az év vállalkozója lett. Bakos Miklós az épület földszinti részében kezdte a gyárlátogatási sétát a diákokkal, ahol egy minimúzeumot is berendeztek, hogy megmutassák az asztalosipar történetét, számos letűnt asztalosszerszámot, rég elfeledett munkaeszközt.
„ Minden asztalos nagy tisztelője a fának. Ne gondoljátok, hogy ez a kijelentés furcsa annak a szájából, aki használja a fát. Magyarországon olyan rendelet van, hogy egy fát csak akkor vághatnak ki, ha kettőt ültetnek helyette. Hazánkban ma az erdőgazdálkodás olyan gazdag, mint 1920-ban volt, kb. annyi fával rendelkezünk, mint az1920-as években”- mondta a diákoknak a sikeres vállalkozó, aki bemutatta a régi asztalosszerszámo-kat, amelyek még ma is használhatóak.
Bakos Miklós arra is felhívta a diákok figyelmét, hogy minden fának más a szaga. Az asztalosok becsukott szemmel is megismerik a forgácsok szagából, hogy melyik fából készítették.
A sikeres vállalkozó megmutatta a diákoknak a gépműhelyt és kézi műhelyt is, ahol az asztalosmunka egy-egy fázisát végezték az üzem dolgozói. Megleshették a diákok a bútorlapok készítését, illetve megismerkedtek az agglomerált termékekkel is, amelyek forgácsaira aprított vagy rostjaira bontott faanyagból kötőanyag hozzáadásával, hőpréseléssel készülnek.
A gépi feldolgozások folyamataiba is betekintést nyerhettek a gyerekek a látogatás során, és gyönyörű fagerendák évgyűrűit is megnézhették egészen közelről.
A pályaorientációs nap résztvevői sajátos módon hagyták ott kéznyomukat a faforgács és fapor lenyomatain.