Parlagfű kisokos: minden, amit tudnia kell az irtásáról!

by nora.farmosi

A parlagfüvet közegészségügyi szempontból és mezőgazdasági kártétele, terméscsökkentő hatása miatt egyaránt irtani kell – olvasható a Nébih oldalán.

Az érvényes jogszabályok szerint a parlagfű-mentesítés a földhasználók egyéni kötelessége, legyen az akár egy néhány négyzetméteres kiskert vagy több száz hektáros szántóföld. Egyetlen tő parlagfű is több ezer magot termel, ami a következő évben már csírázik, újabb és újabb pollenszóró növényeket létrehozva. Tehát tényleg igaz, hogy egyetlen tő kihúzása is rengeteget számít. És ezért is fontos, hogy már virágbimbós állapotában felismerje mindenki a gyomnövényt.

Karsay Ferenc az online fogadóóráján elmondta, hogy többen jelezték a problémát, hogy a szomszéduknál virágzik a parlagfű és emiatt ők szenvednek az allergiától. A polgármester közölte, fel vannak készülve az önkormányzatnál, hiszen a parlagfű-mentesítés közös ügyünk, de elsősorban az ingatlan tulajdonosának, illetve az ingatlan használójának törvénybe foglalt kötelezettsége a parlagfű irtása. Fontos, hogy nem elég egyszer lekaszálni a szennyezett területet, folyamatosan fenn kell tartani a tiszta állapotot.

A Fővárosi és a Pest Vármegyei Kormányhivatal ingatlanügyi hatóságai és a jegyzők minden évben helyszíni ellenőrzést végeznek e kötelezettség betartása érdekében. A parlagfüves területek ellenőrzései a tavalyi évhez hasonlóan idén is már május 13-án megkezdődtek.

Amennyiben valaki elmulasztja ezt a kötelességét, akkor a kormányhivatal és a helyi jegyző jár majd el és felszólítás előzi meg az akciót. Abban az esetben, ha az önkormányzati tulajdonban lévő belterületi ingatlanon az önkormányzat nem tesz eleget védekezési kötelezettségének az NTO intézkedik a közérdekű védekezés végrehajtásáról.

A közérdekű védekezést a hatóságok által megbízott vállalkozók végzik. Ugyanakkor fontos tudni, hogy nem kerül sor sem kaszálásra, sem okafogyott kiszállásra sem, ha az ügyfél időközben maga tesz eleget a kötelezettségének és arról az NTO-t időben értesíti. A közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket az ügyfélnek kell megfizetnie.

A növényvédelmi bírság kiszabására az NTO jogosult, ezért a belterületi ingatlanok esetében a jegyző a közérdekű védekezés elrendelését követően az ügyben keletkezett iratokat továbbítja az eljárásra jogosult hatóságnak. A növényvédelmi bírság alapja a parlagfűvel fertőzött terület nagysága.

A bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjed.

Olvasta már?