A para-díjlovas szakágban egyedüli magyarként vehet részt a párizsi paralimpián Fonyódi Ildikó. A 2019-ig gyönyörű eredményeket felmutató díjlovas betegségéből felgyógyulva para-díjlovasként indul el az ötkarikás játékokon a „Grade” 5-ös kategóriában. A parasport mozgalom legnagyobb sporteseményét 2024. augusztus 28. és szeptember 8. között rendezik meg a lovassportok versenyzői számára Versailles-ban – írja a budafokteteny.hu.
– Ki lesz a társa a paralimpián?
– Saját lovam sajnos nincs, a 18 éves holland fedezőmén, Bojengel lesz a társam. A ló tulajdonosa, Arie Yom-Tov úr már akkor mellém állt, amikor ez a kvalifikáció még csak egy álom volt. Lánya, Yom-Tov Jázmin másfél éve edz engem, segít, támogat, így a siker közös. A Magyar Lovassport Szövetség és a Magyar Paralimpiai Bizottság segítségével tudtam leminősülni Bojangellel, és ezért ezúton is hálás köszönet mindenkinek, aki hitt bennem.
– Hogyan vált díjlovasból paradíj-lovassá?
– Kislányom születése után egy évvel, 2019 nyarán elkezdett fájni a térdem. Kiderült, hogy egy rosszindulatú daganat van a combcsontomban, amit végül novemberben eltávolítottak. A műtétek után másfél év regenerálódás és rehabilitáció következett, de közben, amint elhagytam a mankókat, óvatosan elkezdtem lovagolni: először csak sétálni, majd ügetni, később vágtázni. Megerősödtem, és szép fokozatosan, lépésről lépésre haladtam. Először csak a para-díjlovas minősítésének a megszerzése volt a cél, amelyre Olaszországban került sor. Miután ez sikerült, az első nemzetközi versenyeredményemmel minősültem a dániai világbajnokságra, ahol tartalékos voltam a döntőre.
– Milyen úton jutott el az olimpiai kvóta megszerzéséig?
– 2023-ban Belgiumban volt a szezonnyitó nemzetközi versenyem. Utána hűséges támogatóm, Arie Yom-Tov úr a saját istállójában rendezett egy nemzetközi para-díjlovasversenyt Magyarországon, ahol két győzelmet sikerült szereznünk Bojengellel. Onnan Olaszországba vitt az utam, majd Hollandiába, és azt követően Szlovákiába, ahol szintén két győzelemmel zártam. A riesenbecki Para Díjlovas Európa-bajnokság volt a szezon legrangosabb versenye. Végül Hollandiában még két olyan eredményt lovagoltam, amelyek segítségével megszereztem a kvótához szükséges százalékokat.
– Tizenhárom éves kora óta a lovak és a lovaglás az élete. Elvégezte a Heller Farkas Turisztikai Szolgáltatások Főiskola közgazdász, idegenforgalom és szálloda szakát, valamint az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán is diplomát szerzett, és sérüléséig ügyvédjelöltként dolgozott.
– Budafokon, az Árpád utcában nőttem fel és Nagytétényben, a Dunaparti Lovas Klubban kezdtem el lovagolni. Családom a mai napig mindenben támogat, elfogadták, hogy ez a hivatásom. Nagypapám (Fonyódi Antal) is rajongott a sportért, talán tőle örököltem a mozgás szeretetét. Büszke vagyok arra, hogy a BMTE sportcsarnoka az ő nevét viseli.