Kerületünk egyik büszkeségét, Kulcsár Viktor junior párbajtőrvívót mutatjuk be interjúnkban, aki a Kempelen Farkas Gimnázium 12. osztályos tanulója. Viktor pár nappal ezelőtt csapatban, Somody Somával, Kovács Gergellyel és Csabai Mátéval együtt nyerte el a címet Bázelben a junior párbajtőr világkupán. A fiatal sportolót kérdeztük a sportsikerekről, a célokról és a suliról is.
Hogyan kerültél a Kempelen Farkas Gimnáziumba?
Korábban Diósdon laktunk, majd körülbelül 10 évvel ezelőtt beköltöztünk Budafokra. A nővéreim is a Kempelen Farkas Gimnáziumban tanultak, mivel ez egy jó hírű, erős iskola. A testvéreim szerették, ezért választottam én is ezt az iskolát.
Az intenzív sportolás mellett nem merült fel annak a gondolata, hogy magántanuló légy?
Több osztálytársam is profi sportoló, közülük egy társam gondolkodott el azon, hogy magántanuló lesz. Én nem éreztem ennek a szükségét, mert magántanulóként nem lennék elég szorgalmas a tanuláshoz, az iskolai rendszerben jobban tudok teljesíteni.
Az osztálytársaid tudnak a sikereidről?
Természetesen tudnak róla, és szurkolnak is minden verseny előtt, ami nagyon jól esik.
Mióta sportolsz, és miért a párbajtőrt választottad?
Nagyon korán kezdtem el a sportolást. Édesapám Kulcsár Krisztián, aki egyéni és csapatvilágbajnok volt, illetve olimpiai ezüstérmes párbajtőröző, az ő pályafutása természetesen nagy hatással volt rám, ezért mindig egyértelmű volt, hogy vívni fogok, hiszen az ő teljesítménye, példája nyomot hagyott bennem. A vívás előtt még atletizáltam és teniszeztem is. 2013-ban kezdtem el vívni.
Mi tetszik ebben a sportban?
Nagyon szeretem, mert nagyon különbözik ez a sport a többitől. Minden sportág benne van egy kicsit, fontos, hogy fejben nagyon koncentráljunk, de közben fizikailag is jó formában kell lenni. Rendkívül sokoldalú sportnak tartom.
Hogy látod, mennyire divatos sport ma a vívás?
Szerintem kevésbé divatos sportág, de nálunk elég népszerű a külföldi országokhoz viszonyítva. Sok eredményes vívónk van az ország méretéhez képest.
Vannak példaképeid az édesapádon kívül?
Nem nagyon tudnék példaképet mondani. Szilágyi Áront szívesen megemlítem, bár ő kardvívó, de minden vívó példát vehet róla az eltökéltsége és az eredményei miatt.
Milyen célokat fogalmaztál meg magadnak?
A felnőtt válogatott tagja szeretnék lenni, ez mindenképp határozott célom.
A sport mellett milyen civil céljaid vannak még?
A vívás mellett fontosnak tartom a továbbtanulást. Más sporttal szemben a vívásból nagyon nehezen lehet megélni, akármilyen profi szinten űzi az ember, illetve a sport nem egy életbiztosítás a sérülések miatt. Mindig úgy neveltek otthon, hogy a tanulás fontosabb, mint a vívás, ezt szem előtt is tartom. Idén jelentkeztem az ELTE-re, gazdasági szakra, illetve külföldi egyetem is szóba jöhet a jövőt illetően. Az USA-ban nagyon előnyös vívóösztöndíj-lehetőségek vannak, gondolkodom még ezen is.
Mely tartárgyak az erősségeid?
Az idegen nyelveket szeretem, a történelem is nagyon érdekel, a matek kevésbé.
Hogyan készültetek fel a svájci versenyre?
A junior korosztályban hetente egy válogatott keretedzés van, amikor a ranglista legjobb húsz sportolója együtt vív, a többi napokon mindenki az egyesületében készül fel a saját edzőjével. Egy héten összesen öt edzésem van.
Bázelben mind a négy csapatot legyőztétek, melyik ország csapatával volt a legszorosabb a küzdelem?
Ha az eredményt nézzük, akkor az első mérkőzésünk volt a legszorosabb a lengyelek ellen. Az első verseny nehézsége, hogy mindig kell egy kis idő arra, hogy bemelegedjünk. Mi kiemelt csapatként rögtön bekerültünk a 16 lejobb csapat közé, a lengyelek már vívtak előttünk, így előnyben voltak. A többi csapat is komoly kihívás volt, de szerencsére mind a négyen összeszedettek voltunk, és jól teljesítettünk.
Édesapád el szokott kísérni a versenyekre?
Igen, rendszeresen elkísér. Fiatalabb koromban nem szerettem, ha ő is ott van, azt hiszem, feszélyezve éreztem magam, de megtanultuk, hogy verseny előtt hogyan legyünk egymással összhangban. Most már kifejezettem szeretem és igénylem is, hogy kísérjen el, hasznosak a meglátásai, sokat segít nekem.
Melyek a következő versenyek, amelyekre készülsz?
A bázeli verseny volt az utolsó kvalifikációs versenyünk az Európa- bajnokságra és a világbajnokságra. Február 23-28-ig lesz a junior Európa-bajnokság Tallinnban, ez a következő verseny, amire készülök a társaimmal együtt.