Huszonöt éves a Halacska Református Óvoda

by nora.farmosi

A Budafokon működő Halacska Református Óvoda nagyszabású gálaesttel készül az intézmény 25. születésnapjára. A jubileumról Hörömpöly Csaba intézményvezető-koordinátorral készített interjút a budafokteteny.hu.

– Egy emberöltőnyi ideje lassan, hogy a Halacska Református Óvoda megnyitotta a kapuit Budafokon. Miért érezték szükségét annak, hogy óvodát hozzanak létre?

– Nem sokkal a rendszerváltás után nagy szükség volt egy olyan intézményre, ahol a gyermekek nevelkedhetnek hitben, Isten-ismeretben. Az elmúlt 25 évben sok minden megváltozott, generációk nőttek fel, de az igény a keresztény – egyben konzervatív – nevelésre változatlan. 1997-ben a Budapest–budafoki Református Gyülekezet vezető lelkésze, Illés Dávid kezdeményezte az óvoda elindítását, amit Tánczos Zoltán gondnokkal az élen támogatott a presbitérium. Nagy áldás volt, hogy ebben az akkori önkormányzat minden frakciója és Szabolcs Attila volt polgármester is partner volt. A szakmai munkát Ablonczyné Vándor Margit alapító óvodavezetőként indította el, már a kezdetektől ökumenikus nyitottsággal. Nekik köszönhetően indulhatott el az ovi a volt építési iroda, majd bölcsőde egyik épületszárnyában, társbérletben a nyugdíjasklubbal. Akkoriban még saját konyhájuk sem volt. A kezdeti kényelmetlenségek azonban nem tartották vissza a kerületi családokat, hiszen hamar híre ment annak, hogy van végre a XXII. kerületben is lehetőség arra, hogy otthoni, biztonságos környezetet, vallásos nevelést biztosító óvodát választhassanak a családok.

– Gyorsan nagyon népszerűek lettek.

– Hálásan gondolunk arra vissza, hogy szinte senki sem akadályozta azt, hogy Krisztushoz vezethessük a gyermekeket, és sok esetben rajtuk keresztül a családokat. Az odaadó munka eredményeként hamarosan nagy igény mutatkozott a bővítésre is, ebben ismét számíthattunk az önkormányzat együttműködésére. Már Nagy Péter lelkész vezetésével előbb a szomszédos irodaépületet újítottuk fel Ablonczy Pál csapatával, majd az ÁNTSZ kiköltözése után vehettük birtokba a mai, hétcsoportos „Nagyhalacskát”. Ezt Karsay Ferenc polgármester kezdeményezésére követte egy másik kerületi tagintézmény, a nagytétényi „Kishalacska” három csoportjának a kialakítása. Az egyik szülő szavait idézve: „annak ellenére, hogy sok csoport van, családias, közvetlen, segítő a légkör, és a munkatársak, pedagógusok megtalálják az utat a gyerekekhez, szeretettel közelítenek hozzájuk.”

– Miért vált ilyen népszerűvé a Halacska ovi? Fontos a szülőknek az értékazonos óvodai nevelés?

– Tisztában vagyunk vele, hogy a gyermekek életében, személyiségfejlődésében az óvodai évek nagyon meghatározók. Ahogy az Ige is mondja, „Tanítsd a gyermeket az ő útjának módja szerint; még mikor megvénhedik is, el nem távozik attól”. Az óvoda fő céljai között szerepel, hogy a gyermekeknek élő hitet közvetítsen, így az ünnepi alkalmakon túl (például a befogadó, kibocsátó istentiszteletek, az adventi délután stb.) a mindennapok részét képezik a reggeli áhítat, a közös imádság és a bibliai történetekkel való ismerkedés. Hetente egyszer az áhítatot Szász Lajos, illetve Kovács-Hajdu Albert lelkészek tartják, így a gyerekek ezen keresztül is kapcsolódnak a gyülekezet életéhez. Ezen a helyen, ahol az óvodásaink élnek, szeretettel és szakértelemmel szeretnénk a Mindenható által ültetett magot úgy gondozni, hogy abból majd Istennek tetsző ember sarjadjon.

– A mai világban erre egyre nagyobb szükség van. Bizakodók az óvoda jövőjét illetően is?

– Bízunk benne, hogy óvodánkból még sok olyan generáció nő majd ki, akik továbbvihetik Krisztus világosságát a világba, és el tudnak indítani egy olyan változást, amely az egész társadalom javára válik.

– Nagyszabású gálaesttel készülnek a jubileumra. Ez csak a halacskás családoknak szól?

– A gálaestre természetesen a jelenlegi és egykori családokat mind szeretettel várjuk, de nem csak nekik lesz érdekes a program. A fellépő művészeink igazán különleges műsort állítottak össze, az európai komolyzene korszakain átívelő műsorválogatással emelve az ünnepség fényét. Ez minden, komolyzenét kedvelő számára érdekes lehet. Borsányi Márton csembaló- és Karasszon Dénes csellóművész Vivaldi-szonátát játszik, a Gemma Énekegyüttes Sapszon Borbála vezetésével reneszánsz és kortárs motettákat énekel majd. Velünk lesz a teljes Budafoki Dohnányi Zenekar Hollerung Gábor vezetésével. Hegedűs Endre Kossuth-díjas zongoraművésszel kiegészülve Beethoven és Mozart műveiből állítottak össze koncertválogatást. Az est műsorközlője és háziasszonya Becze Szilvia. Az esemény állófogadással zárul. Örvendetes, hogy már a kezdeményezés felmerülését követő hetekben mind az önkormányzat (és a Klauzál Ház) vezetése, mind a fellépő művészek elköteleződtek a rendezvény támogatására.

– Hogyan lehet részt venni az eseményen?

– Korlátozott, ám egy szimpla intézményi gálaesthez képest nagy számú résztvevőre számítunk, hiszen tudjuk, hogy a program sokakat érdekelhet, akiknek nincs, vagy nincs közvetlen kötődésük a Halacskához. Lehetőség lesz támogatói céllal adomány felajánlására is, melyek segítségével azok is hozzájárulhatnak a következő generáció érdekében végzett nevelői munkánkhoz, akik nem tudnak jelen lenni az eseményen. A részvételi szándékot a halacska25@halacskaovi.hu e-mail-címen lehet jelezni, valamint részletes tájékoztatás a www.halacskaovi.hu/halacska25 oldalon érhető el. A koncertet „Légy jelen a jövőnkért!” címmel november 16-án, 19 órától rendezik meg a Klauzál Házban. A rendezvény adomány ellenében lesz látogatható. Az adomány ajánlott összege: 7.000 forint.

Olvasta már?