Az Art Quarter Budapest (AQB) Nagytétényi úti épületeiben és udvarán október 26-án tartotta a már hagyományosnak számító Open House őszi eseménysorát.
Az egykori Haggenmacher Sörgyár budafoki területén működő kortárs művészeti központ nyitott műtermekkel, tárlatvezetésekkel, kiállításokkal, performaszokkal, előadásokkal, videó vetítésekkel, hangistallációkkal, és különböző zenei projektekkel várta a látogatókat.
A rendezvényt az EMO jegyében tartották meg, ami értelmezésükben az őszinteség, érzelmesség és bensőségesség, és egyúttal mindezek paródiája is.
A nyitott napra érkezők szó szerint a pincétől a padlásig (sőt, még azon túl is: a tetőteraszig) szabadon bejárhatták a művészeti központ tereit, és a műtermek kulisszatitkaiba is bekukkanthattak.
A nyitott műtermekben az ott alkotó művészek fogadták a látogatókat, és mutatták meg kész, vagy még éppen megvalósítás alatt álló műveiket, meséltek inspirációikról, korábbi és jelenlegi munkáikról, anyaghasználatról, technikai és technológiai megoldásokról.
Volt, akinél rácsodálkozhattunk a fekete szín különböző árnyalataira, és olyan hihetetlen mély fekete festéket láthattunk, amilyet még soha, ráadásul azt is megtudhattuk, hogy az előállítása annyira költséges, hogy kis túlzással aranyárban mérik.
Másoknál meg a színek kavalkadjában tobzódtunk, vagy éppen a tahiti-francia származású művész gyerekkori fényképeit tanulmányozhattuk, melyeket fejjel lefelé applikált egy kollázsba, mivel szülőföldje a déli féltekén található, így – meglátása szerint – hozzánk képest ott fordított a világ.
Jártunk szobrász- és kőfaragó műhelyekben is. Előbbiben a fémszobrok negatívjai digitális tervezéssel, 3D nyomtatóval készülnek, utóbbiban a mester ceruzával rajzolja a kőtömbre a mintát, és vésővel formázza az anyagot.
Kiállításokat is láttunk. Egyik az augusztusban megnyitott, és október 27-én zárult, To the Bottom ot the Globet című, mely magyar, cseh, szlovák és ukrán kortárs alkotók műveit mutatta be.
A fura, sokszor groteszk alkotások hol meglepő, meghökkentő, hol ijesztő, vagy megmosolyogtató látványt nyújtottak.
A másik a Baguda Egyesület Hipnopompika című kiállítása volt, melynek épp elcsíptük a tárlatvezetését. Ezen a tíz kiállító művész közül hárman vettek részt, és meséltek saját műveikről és alkotótársaik munkáiról. Itt az egész terem feketére volt festve, fényt csak az alkotásokra irányított spot lámpák adtak.
A tárgyak látványa már emiatt is különleges élményt adott, amit tovább fokoztak a művészek által az alkotásokhoz fűzött magyarázatok, kontextusba helyezésük, melyek hol rácsodálkozást, hol derültséget váltottak ki a látogatókból.
Mély, filozófikus gondolatokat is kaptunk, például a valóság és a látszat kapcsolatáról, hogy ezek hogyan jelennek meg mindennapjainkban, és a művek hogy tudják visszatükrözni a közöttük lévő különbséget.
A Baguda Egyesület vezetője, Cseh Lili elmondta, hogy október 31-én 11 órától a művészeti központ B épületében kézműves foglalkozást és játékost tárlatvezetést tartanak a 8-12 éves korosztálynak, melyre szeretettel várják az érdeklődő gyerekeket.
A Hipnopompika című kiállítás november 16-ig tekinthető meg az aqb művészeti központ B épületében, a 4D Space kiállítótérben.
Nézzék meg a nyílt napon készült további fotóinkat a képgalériánkban!