Fura, meghökkentő, lenyűgöző, vicces – Mindez együtt Budafokon az AQB művészeti központban

by lantai.oliver

Az Art Quarter Budapest (AQB) Nagytétényi úti épületeiben és udvarán október 26-án tartotta a már hagyományosnak számító Open House őszi eseménysorát.

Az egykori Haggenmacher Sörgyár budafoki területén működő kortárs művészeti központ nyitott műtermekkel, tárlatvezetésekkel, kiállításokkal, performanszokkal, előadásokkal, videóvetítésekkel, hanginstallációkkal és különböző zenei projektekkel várta a látogatókat.

A rendezvényt az EMO jegyében tartották meg, ami értelmezésükben az őszinteség, az érzelmesség és a bensőségesség és egyúttal mindezek paródiája is.

A nyitott napra érkezők szó szerint a pincétől a padlásig, sőt, még azon túl is, a tetőteraszig szabadon bejárhatták a művészeti központ tereit, és a műtermek kulisszatitkaiba is bekukkanthattak.

A nyitott műtermekben az ott alkotó művészek fogadták a látogatókat, megmutatták kész vagy még éppen megvalósítás alatt álló műveiket, meséltek az inspirációikról, korábbi és jelenlegi munkáikról, anyaghasználatról, technikai és technológiai megoldásokról.

Volt, akinél rácsodálkozhattunk a fekete szín különböző árnyalataira, és olyan hihetetlen mély fekete festéket láthattunk, amilyet még soha, ráadásul azt is megtudhattuk, hogy az előállítása annyira költséges, hogy kis túlzással aranyárban mérik.

Másoknál meg a színek kavalkadjában tobzódtunk, vagy éppen a tahiti-francia származású művész gyerekkori fényképeit tanulmányozhattuk, melyeket fejjel lefelé applikált egy kollázsba, mivel szülőföldje a déli féltekén található, így – meglátása szerint – hozzánk képest ott fordított a világ.

Jártunk szobrász- és kőfaragó műhelyekben is. Előbbiben a fémszobrok negatívjai digitális tervezéssel, 3D- nyomtatóval készülnek, utóbbiban a mester ceruzával rajzolja a kőtömbre a mintát, és vésővel formázza az anyagot.

Kiállításokat is láttunk. Egyik az augusztusban megnyitott és október 27-én zárult, To the Bottom of the Goblet című, mely magyar, cseh, szlovák és ukrán kortárs alkotók műveit mutatta be.

A fura, sokszor groteszk alkotások hol meglepő, meghökkentő, hol ijesztő vagy megmosolyogtató látványt nyújtottak.

A másik a Baguda Egyesület Hipnopompika című kiállítása volt, melynek épp elcsíptük a tárlatvezetését. Ezen a tíz kiállító művész közül hárman vettek részt, és meséltek saját műveikről és alkotótársaik munkáiról. Itt az egész terem feketére volt festve, fényt csak az alkotásokra irányított spotlámpák adtak.

A tárgyak látványa már emiatt is különleges élményt adott, amit tovább fokoztak a művészek által az alkotásokhoz fűzött magyarázatok, kontextusba helyezésük, melyek hol rácsodálkozást, hol derültséget váltottak ki a látogatókból.

Mély, filozofikus gondolatokat is kaptunk, például a valóság és a látszat kapcsolatáról, ezek hogyan jelennek meg a mindennapjainkban, és a művek hogy tudják visszatükrözni a közöttük lévő különbséget.

A tárlatvezetésen a Baguda Egyesület vezetője, Cseh Lili elmondta, hogy október 31-én, 11 órától a művészeti központ B épületében játékos kézműves foglalkozást tartanak a 8-12 éves korosztálynak, melyre szeretettel várják az érdeklődő és alkotni vágyó gyerekeket.

A Hipnopompika című kiállítás november 16-ig tekinthető meg az AQB művészeti központ B épületében, a 4D Space kiállítótérben.

Nézzék meg a nyílt napon készült további fotóinkat a képgalériánkban.

Olvasta már?