Nincs Bornapok Borlovagok nélkül. A Promontorium Borlovagrend történelméről meséltek nekünk a tagok.
A Budafoki Bornapok szombati programjának részeként, Németh Zsolt, a bor- és pezsgő lovagrend tagja vezetett kerekasztal-beszélgetést tagtársával, Garbóci Lászlóval. Az ő elmondása szerint, még az ”ánti világban”, 1984-ben indította el a Honismereti Kört, és azóta sem nagyon történhetett semmi olyan, amihez mindenki Laci bácsijának ne lett volna köze. Szinte minden Budafokot éltető és hasznos civil egyesület életében jelen van. Így nála méltóbb személyt nem is találhatnánk a Promontorium Borlovagrend múltjának, jelenének és jövőképének bemutatására.
“A Promontórium nem egy olyan, ‘futottak még’ lovagrend, a Promontorium Lovagrend az egész országra kiterjeszti tevékenységét. Sőt, az egész Kárpát-medencei borkultúrát támogatja” – mondta Németh Zsolt, aki büszke a tagságára. Az országgyűlési képviselő kiemelte együttműködő partnere, a Soós István Szakközépiskola munkáját, ahonnan az ország legjobban képzett borászai kerülnek ki. A Promontorium Borlovagrend fontos küldetése, hogy Budafok újra a főváros bornegyedévé váljon.
Garbóci László helytörténész elmesélte a huszonkettő.hu olvasói számára, hogy nagyon régen, közel 65 évvel ezelőtt döntötte el, hogy történész lesz, és a bor iránti szeretete is közel ennyi ideje tart. „Jancsi és Juliska nem érdekelt” – mondta, ellenben az idősek helyi történetei lenyűgözték a 72 éves díszpolgárt. Elmesélte, hogy őse 1910-1916 között Budafok-Nagytétény bírája volt, és a történelmet a róla kutatott anyagok begyűjtésével kezdte magáévá tenni. A nemes feladat hozta magával a szerelmet, majd a hivatást, majd a küldetést, hogy Budafok-Nagytétény hasznos polgára lehessen. A középiskolai tanára hatására régi magnókkal járta az idős, 80 fölötti embereket, és a helyi történeteket gyűjteni kezdte. A legtöbb emlék Budafok szőlészetével, borászatával volt kapcsolatos. Így kezdődött a bor iránti érdeklődés és szerelem. A hivatalos pályafutását 40 éve kezdte, amikor levéltárazni kezdett, és egykori budafoki szőlészeket keresett fel, hogy további adatokat gyűjthessen. 1997-ben lépett a Promontorium Borlovagrend tagjai közé. Rövidesen a szervezet ceremóniamesterévé választották. Így vihette hírét szerte Budapesten a Parlamenttől kezdve a Városligeten át Budafok-Nagytétény borászatának.
A nemrégiben nagymesterré választott sommelier, Bitai Gergely elmesélte, hogy abba a Soós István Borászati Szakközépiskolába járt, amelyről előtte Németh Zsolt országgyűlési képviselő elmondta, hogy ott az ország legjobb borászati szakembereit képzik. Igaz először az IT szektorba készült, ám a helyiek és a borágazat szeretete miatt pályát módosított, így lehet ma a Borlovagrend nemrégiben megválasztott nagymestere. Ehhez a címhez ezúton gratuláltunk neki. Az első munkahelye a Budai Várban a Magyar Borok Házában volt. Jövőre készülnek a 30 éves Promontorium Borlovagrend ünnepségére, melyről egy kiadvány készül. A délelőtt folyamán ehhez készítettek a lovagok tablóképeket. A többi kulisszatitokra azonban még várnunk kell.
A borkóstolóra helyi borokkal készült, melyeket a Promontorium Borlovagrend tagjai készítenek és ők is forgalmazzák. Várszegi Gyöngyöző, Csabagyöngye, a Soós István Szakközépiskola Olaszrizlingje, a Szekszárdi Kékfrankos Rosé, végül pedig a Hipnózis Portugieser zárja a sort.