Dietzl József, Promontor-Budafok legrégebbi borkereskedő cégének vezetője tiszteletére avattak emléktáblát a Kossuth Lajos utca és a Dietzl-lépcső sarkán. Németh Zsolt országgyűlési képviselő, Karsay Ferenc polgármester, Garbóci László helytörténész, Budafok-Tétény díszpolgára és Farkas András, a Dietzl család egyenes ági leszármazottja emlékezett Dietzl Józsefre.
Garbóci László rövid helytörténeti ismertetőjében elmondta, hogy Promontor-Budafok legrégebbi borkereskedő cége a Dietzl-féle családi pincészet volt, melynek alapítója Dietzl József a szabadságharc leverésének évében, 1849-ben nyitotta meg pincészetét az Alsó Sas utcában. Boraik először az 1862. évi londoni kiállításon szerepeltek, de igazi fénykorukat 1890-1916 között élték. Az alapító 1897-ben bekövetkezett halála után fiai folytatták a munkát, 1900-ra egész Európa piacára szállították a budafoki borokat. Vörösboraik 1900-as évek elején még Indiába is eljutottak, a két világháború között pedig pezsgőboraik is ismertek voltak. A végig családi vállalkozásként működő pincészet utolsó vezetője Dietzl Miksa volt, a céget 1948-ban államosították.
Németh Zsolt országgyűlési képviselő beszédében kiemelte, hogy pontosan 200 évvel ezelőtt, 1822-ben született Dietzl József, és ez az évforduló kiváló alkalom arra, hogy emlékezzünk személyére és helyére kerüljön a szerepe Budafok történetében. A borkereskedő a világ bortermelésének legfontosabb állomásaira jutott el. Az 1862-es londoni kiállításon jelent meg először budafoki bor, ezt követően pedig a világ legjelentősebb kiállításain, borversenyein hozott dicsőséget Dietzl a budafoki bor számára. Németh Zsolt hangsúlyozta Dietzl József technológiai fejlesztéseinek fontosságát is, hiszen ő tárolta először cementtárolóban a bort, ami legalább olyan fordulat volt annak idején, mint napjainkban az acéltartályok megjelenése.
„Általa lett a budafoki bortermelés világhírű, és lett Budafok a magyar bortermelés fővárosa. Komoly kereskedők telepedtek meg Dietzl József által Budafokon. Nekünk feladatunk ápolni a nagy elődök emlékét, tűzzük ki mi is célul, hogy legyen kulcsszereplője Budafok-Tétény a magyar borászatnak. Legyen helye az emlékek ápolásának, amiben Promontorium Borlovagrendünk is szerepet vállal. Fontos, hogy legyen egy együttműködés a szakma, az üzlet, a kereskedők, a befektetők és a helyi és országos politika között. Karsay Ferenc polgármester úr fontosnak tartotta az elmúlt években, hogy Budafok bornegyedét nagy erőfeszítéssel támogassa a Pincejárat rendezvényeivel, a különféle programokkal. Legyünk méltó követői ezen az úton Dietzl Józsefnek” – mondta Németh Zsolt. A képviselő örömét fejezte ki, amiért az egykori híres borkereskedő egyenes ági leszármazottja, Farkas András is részt vett az eseményen.
Farkas András, Dietzl József ükunokája portálunknak elmondta: rendkívül felemelő érzés számára, hogy jelen lehet az emléktábla-avatáson. Évekkel ezelőtt merült fel benne a gondolat, hogy felvegye a kapcsolatot a kerület politikusaival és kezdeményezze az emléktábla elhelyezését. „A pandémia miatt az egész ügy elhúzódott, de szerencsére segítőkész vezetőkkel találkoztam, akik felkarolták a kezdeményezést. Az volt a célom, hogy akik a Dietzl-lépcső mellett naponta elmennek, azoknak legyen egy tábla, amely dédapám emlékét őrzi az utókornak”- mondta az ükunoka.