Az üres épületrészek és lezárt pinceágak nagy múltú történetének eredt nyomába a helytörténész.
Több mint 20 éve nem zajlik semmilyen borászattal kapcsolatos tevékenység a Sörház utca 17. szám alatti ÁGKER Pince területén. Garbóci László helytörténész a Promontor TV-nek elmondta, hogy őt személyes élmények is kötik a helyszínhez, hiszen 1997-ben itt lett a Borlovagrend tagja.
A Sörház utcában található pince több, mint 100 éves múltra tekint vissza. A ’10-es, ’20-as években a pince a Liechtenstein testvéreké volt. Ekkor több híres pincészet is volt a környéken. A testvérek kezdetben a pincéket használtak fel, majd az udvart is elkezdték beépíteni. Miután tönkrementek, a ’30-as években már Borhegyi Ferenc és társa veszik át a pincészetet és üzemeltetik sikeresen, egészen az államosításig. 1948-ban, amikor létrehozták az ABOFORT-ot, akkor beolvasztották az összes borászati céget, magán pincészeteket is. Ekkor Budafokon két nagy pincészet alakult ki. Így jött létre a Hungarovin, ami a Törley pezsgőgyárat is magában foglalta, illetve a másik nagy pincészet a későbbi Promontorvin lett.
Az ÁGKER Kft. 1957-ben jött létre, aminek borászati részlegét a Sörház utca 17-ben rendezték be. Itt zajlott a palackozás, raktározás, majd innen történt az értékesítés is. Felépítették a laboratóriumot is, folyamatosan bővítették, építették az irodákat is. A cég a fénykorát a 80-as 90-es években, Bakos Gábor alatt élte. Ő az 1992-ben létrejött Promontorium Borlovagrend szervező titkára is volt. Itt, az Ágker Pince hatalmas udvarán történtek meg a borlovagrendi avatások is. A 33 éves múlttal rendelkező Budafoki Pezsgő- és Borfesztivál is számos szállal kapcsolódott a Sörház utcai ingatlanhoz. A cél az volt, hogy felélesszék a sváb és a borászati hagyományokat, és bekapcsolják a pincészeteket a fesztiválba.
A helytörténész elmondta, hogy a 2000-es években vonult át a rendezvény a Kossuth Lajos utcába. Itt rendezték az ökörsütéseket, és a közönség kiszolgálása is itt történt. A Budafoki Borfesztivál volt a Budapesti Borfesztivál ötletgazdája is, így büszkén mondhatjuk, hogy a legnagyobb múltú rendezvény a kerülethez kapcsolódik.
Később a 90-es évek végén jött a hanyatlás. Az ÁGKER anyagi gondokkal küzdött, a pincészetet eladták egy apának és fiának, akik úgy döntöttek, hogy felhagynak a borászati tevékenységgel, és üdítő italok gyártásával fognak foglalkozni, a vállalkozás azonban nem volt sikeres. Azóta nincs gazdája a területnek. Körülbelül 4 éve van az önkormányzat tulajdonában a terület, melynek hasznosítási lehetőségeit tárgyalták a képviselők. Abban született konszenzus, hogy nagy zajjal és nagy forgalommal járó tevékenységet nem végezhetnek a területen. Korábban Karsay Ferenc polgármester lapunknak elmondta, hogy szeretnék kizárni a nagy forgalmú kereskedelmi központokat, illetve a nehézipart is. A polgármester akkor azt mondta, eladásról jelenleg nincs szó:
“Nem látom az eladás lehetőségét, de ha jó áron és olyan tevékenységre szeretnék hasznosítani ezt a területet, ami elfogadható az ott élőknek, és az önkormányzat számára gazdaságilag előnyös, akkor adjuk el. Nem sietünk, várjuk a jó ajánlatot. Egy biztos: amíg nincs érvényes szabályozási terv, addig nem értékesítjük. Sokféle szempont van, és úgy gondoljuk, hogy lehetnek jó ötletek, nyitottak vagyunk az észrevételekre is. Érdeklődve várjuk a javaslatokat” – mondta lapunknak a polgármester az ingatlanról.