Schéffer Anna önálló kiállításán maga a művésznő tartott tárlatvezetést július 25-én a Magdolna Udvarban. Az alkotó a kerületünkben működő Mészáros László Képzőművészeti Baráti Kör kerámia szekciójának vezetője, és a kiállítás az Artér Művészeti Egyesület és a Magdolna Udvar szervezésében jött létre.
Ahogy korábban beszámoltunk róla, Schéffer Anna önálló kiállítása 2024. június 20-án nyílt meg. A keramikusművésszel a tárlat anyagáról interjút is készítettünk, melyet két részletben közöltünk. Az önálló kiállítás július 27-ig tekinthető meg, 25-én pedig Schéffer Anna tárlatvezetés keretében mutatta be az érdeklődőknek.
Aki eljött, biztos, hogy nem bánta meg, mert – amellett, hogy megcsodálhatta a különleges, és gyönyörű műalkotásokat – sok-sok információt, sőt műhelytitkokat is megtudhatott a kiállított tárgyakról. Az esemény a megnyitóhoz hasonlóan – a művésznő közvetlenségének és nyitottságának, illetve a vendégek érdeklődésének köszönhetően – most is remek hangulatban telt.
A látogatók közül jónéhányan szakmai érdeklődést is mutattak, mivel – mint időközben kiderült – amatőr művészek is voltak közöttük, akik annak az Országos Képző- és Iparművészeti Társaságnak a tagjai, melynek egyik vezetője Schéffer Anna.
A kiállító művésznő mesélt az egyes tárgyak keletkezési körülményeiről, az elkészítésük módjáról, az alkalmazott technológiáról, az alapanyokról, illetve – ami talán egy alkotás létrejöttéhez a legfontosabb – az inspirációkról, gondolatokról vagy ötletekről, melyek kiváltották a létrehozás szándékát, ami aztán ezekben a rendkívül változatos tárgyakban testesült meg.
Legfontosabb vezérfonalai az alkotásban az emberi létezés nagy kérdései, többek között a hit, a teremtés, a múlandóság, a lélek szabadsága, az életünk során viselt álarcaink, és hogy ezeket hogyan, milyen szimbólumokkal lehet ábrázolni. Azt is elmondta, hogy a magasztos gondolatok mellett prózai oka is lehet az alkotásnak, például egy képzőművészeti pályázat, de az is előfordult, hogy egy elszáradt növény vagy egy öltözőszekrény darabja, az azték és mexikói kultúráról szóló ismeretterjesztő film, vagy egy természeti jelenség adta az inspirációt.
Utóbbira példaként említette az 1999-es teljes napfogyatkozást, ami egyik kedvenc – és egyben a kiállítás plakátján is szereplő – , Nap-Hold című alkotásának az ihletője volt. Felidézte, hogy azon az augusztusi napon elindult vidékre, hogy ott nézze meg ezt a ritka jelenséget, de nem tudott kijutni a fővárosból, visszafordult, és a műhelyében nekiállt alkotni (közben a napfogyatkozást is megfigyelte), és még aznap létrehozta ezt a két oldalú szobrot. A sokkal több aranyat, fényt, és búzakalász motívumokat (is) tartalmazó fele a Napot, míg a másik oldal az éjszakai Holdat ábrázolja, fején a Nap által megvilágított arany pártával.
Az általa alkalmazott raku technikáról elmondta, hogy azért is szereti, mert időtlenné teszi a tárgyakat, öregített hatást kelt. Ehhez kapcsolódóan felidézett egy történetet, ami a hallgatóság körében nagy derültséget váltott ki: “Annak idején, amikor még a korábbi műhelyemben dolgoztam, egy villanyóra leolvasó érkezett hozzám. Belépett a helyiségbe, szétnézett, és ahogy meglátta a polcokon ezeket a “régiesített” tárgyakat, megkérdezte, hogy “Mi maga? Régész?” Nos, hát bevallom, ettől nagyobb dícséretet nem is kaphattam volna!”
A fenti két rövid történet mellett Schéffer Anna természetesen még sok-sok érdekes sztorit megosztott a vendégekkel, ezzel is közelebb hozva az alkotásokat a műkedvelő közönséghez, akik láthatóan nagy örömmel és kedvvel vettek részt a rendhagyó tárlatvezetésen.
A kiállítás már csak egy napig, azaz július 27-én szombaton, 10 és 18 óra között tekinthető meg a Magdolna Udvarban. Aki teheti, nézze meg, biztos, hogy szemet és lelket is gyönyörködtető élményben lesz része!
Tekintsék meg a tárlatvezetésen készített további fotóinkat is!