Időutazás Nagytétény szívében – Így él tovább a római légió

by nora.farmosi


Légiós sisak, láncing, gladius kard – nem egy filmforgatáson jártunk, hanem a Campona Victrix látogatóközpontban, ahol testközelből ismerhetjük meg a római katonák világát. A helyi múzeumpedagógus, Tarczali Anikó vezetett be minket az élő történelembe, sőt, még egy „időutazó” századost is kifaggattunk.

Kevés budapesti városrész büszkélkedhet azzal, hogy egy valódi római kori katonai tábor állt a helyén. Nagytétény azonban ilyen. Már az 1800-as években felfedezték az első oltárköveket, sztéléket a környéken, és az 1990-es évektől a Magyar Nemzeti Múzeum rendszeres ásatásokat is végzett. A feltárt leletek, kőemlékek, érmék, évtizedekig rejtve maradtak a szélesebb közönség előtt.

Ez változott meg 2023-ban, amikor megnyílt a Campona Victrix látogatóközpont, amelynek célja, hogy testközelbe hozza a római katonai élet mindennapjait, főként a lovasság világát.

A központ minden hónap harmadik szombatján ingyenes családi napokat tart, ahol a gyerekek nemcsak megnézhetik, de ki is próbálhatják a római kori játékokat és eszközöket. A helyszínen egy tematikus játszótér is épült, amely a római erődítmény vázlatát követi.

Idén két kiemelt eseményre is készülnek:

  • június 21-én a Múzeumok Éjszakáján,

  • szeptember 6-án pedig egy különleges Vinália, vagyis ókori szüreti ünnep várja a látogatókat.

Ha letöltjük a Campona Victrix nevű applikációt, a területet bejárva QR-kódok segítségével 3D-s panorámában is láthatjuk, hogyan nézhetett ki az erőd a 2-4. században.

A látogatás során találkoztunk egy különös alakkal is: Aelius Publius századossal, aki időutazóként, teljes díszben mesélt nekünk a római katonák felszereléséről. A fején gall sisak, amely egyszerre védte és engedte hallani a parancsokat, a testét egy lorica hamata nevű láncing borította – 64 ezer (!) karikából összeállítva, 8,5 kilónyi súllyal. A katonák ezen felül kitüntetéseket, bőrvértet, gyapjúköpenyt (sagum) és természetesen fegyvereket is viseltek.

A gladius, a rómaiak szúrókardja és a pugio, a tőr, nemcsak fegyverek, de a túlélés eszközei voltak. Még a katonai saru is különleges: egyetlen darab bőrből szabva, évente kettőt használtak el a katonák, amit saját zsoldjukból kellett kifizetniük.

Hogy mit rejtett a százados erszénye? Videónkból ez is kiderül.

Olvasta már?