Ez a kerület legnagyobb demokráciaprojektje a polgármester szerint.
Hat éve indították útjára a Közösségre Kapcsolva – Részvételi Költségvetést Budafok-Tétényben, ami 2024-ben településfejlesztési díjat is kapott . 2019 és 2024 között évente 300 millió forint elköltéséről dönthettek a kerületben élők, ami 2025-ben már 350 millió forintra emelkedett. A tapasztalatok alapján nagy sikere van a projektnek, hiszen a kezdetektől tavalyig közel ezer lakossági ötlet érkezett.
A 65 nyertes ötletből eddig 47 valósult meg, összesen mintegy másfél milliárd forintból, és 18 kezdeményezés kivitelezése van folyamatban. Összehasonlítva a budapesti részvételi költségvetés évi 1 milliárdos keretével, Budafok-Tétényben költségvetés-arányosan tízszer annyi pénz sorsáról döntenek közvetlenül az itt élők, mint a fővárosi emberek – számolt be róla Karsay Ferenc polgármester az online fogadóóráján.
“Műszaki szakemberek szelektálnak az ötletek között, ezután születnek meg a döntések” – mondta a polgármester, kitérve arra, hogy hogyan valósítják meg a nyertes ötleteket. Azt is elmondta: a beadott ötletek többnyire olyan felvetések, melyek nem a kerület hatáskörébe tartoznak, hanem a fővároséba, ettől függetlenül a kerület átvállalja ezeket a költségeket és a megvalósításukat is. Karsay Ferenc szerint több, mint egymilliárd forintot költött eddig az önkormányzat olyan projektekre, amiket a fővárosnak kellett volna rendeznie.
A Részvételi Költségvetés készítése során egy adott településen élők elkülönítenek egy olyan összeget, amelynek elköltésében közvetlenül részt vesznek. A tervezési szakaszban elküldhetik az önkormányzatnak, hogy milyen fejlesztéseket szeretnének látni a közvetlen környezetükben, és milyen célokat szeretnének elérni a kerületben. Minden résztvevőnek hat szavazata van, és mindenki arra adja a voksát, amit a legfontosabbnak tart.
Szepesfalvy Anna, a projekt elindítója, korábbi alpolgármester úgy nyilatkozott, hogy a legnépszerűbb elképzelések általában az infrastruktúra fejlesztésével kapcsolatosak. Például a Tétény-rét Családi Park, amely a város szélén, barátságos környezetben található, éveken át a nyertes ötletek között szerepelt, és több jelentős beruházás során készülhetett el. Szintén népszerűek a softprojektek, amelyek végrehajtása során nem épületek, hanem közösségek épülnek. Így jöhetett létre például a DunaFok Kertmozi, ahol nyáron minden hétvégén vetítéseket tartanak.