Ritkán látható arcát mutatta a Duna augusztus 3-án Budafok-Tétényben. Miközben újságírónk a budatétényi Hárosi-öbölben örökítette meg a rendkívüli állapotokat, a Vízügy Budafok vízmércéjén -62 centiméteres vízállást regisztrált – ez a folyó történetének egyik legalacsonyabb értéke ezen a szakaszon.

Augusztus 3-án különleges látvány fogadta a budatétényi Hárosi-öbölbe látogatókat. A megszokottnál jóval szélesebb partszakasz, a felszínre került kövek és mederrészek jól érzékeltették, milyen drasztikusan visszahúzódott a Duna.

Éppen ezen a napon mérte az Országos Vízügyi Főigazgatóság Budafok vízmércéjén a -62 centiméteres vízállást.
Fontos megjegyezni, hogy ez a hivatalos mérési adat a budafoki vízmérce értéke, míg a fotók és helyszíni tapasztalatok a Budatétényben található Hárosi-öbölből származnak.

A rendkívüli apadást az elhúzódó csapadékhiány és a tartós hőség okozta. A Duna magyarországi szakaszán több helyen is történelmi mélységek közelébe süllyedt a vízszint, ami nemcsak látványos természeti jelenség, hanem a hajózásra, a vízgazdálkodásra és az élővilágra is hatással van.

Az előrejelzések szerint a Duna vízgyűjtő területére érkező csapadék a következő napokban lassú vízszintemelkedést hozhat. A Hárosi-öböl most azonban olyan arcát mutatta meg, amelyet csak a legritkább esetekben láthatunk – egyszerre lenyűgöző és elgondolkodtató emlékeztetőként arra, milyen komoly következményei lehetnek a tartós aszálynak.
Fotók: Huszonketto.hu
