A Ferenczy Noémi-díjas művésznő életmű-kiállítását és könyvbemutatóját rendezték meg péntek délután a Magdolna Udvar művészeti galériájában.
Balogh Edit Marosvásárhelyen született és a kolozsvári Ion Andreescu Képző- és Iparművészeti Főiskolán szerzett diplomát falikárpit- és szőnyegtervező szakon. 1986 óta Budapesten, a 22. kerületben él és dolgozik. Több alkotóközösségnek a tagja, és nagyon sok egyéni és csoportos kiállításon vett részt. Legfontosabb elismerése a Ferenczy Noémi-díj, de megnyert sok más díjat is itthon és külföldön.
A megnyitó után a művésznővel beszélgettünk.
A kárpitművészet és a gobelinkészítés ugyanazt jelenti?
A kárpit a 12. századtól Európában alakult ki és a művészettörténet egyik műfaja. Egy szövésmód, és bár Magyarországon a gobelin szót is használják, valójában ez utóbbi név csak a párizsi Gobelin műhelyben szőtt kárpitokat illeti meg. Nálunk ezek neve falikárpit, szövött falikárpit. Magyarországon sok művész dolgozik ebben a műfajban, van egy egyesületünk is, ennek én vagyok az elnöke.
Sokfelé volt már kiállítása Magyarországon és külföldön. Egy ilyen, a Magdolna Udvarban megrendezett tárlat mennyire fontos esemény a pályáján?
Most nagyon örülök, mert a kerületben tudtam kiállítani, ahol ’86 óta lakom. Rózsavölgyben már bemutatkoztam, és 1992-ben volt még egy nagyobb kiállításom a kerületben.
A mostani kiállításon nem csak klasszikus kárpitok szerepelnek. Kérem, mondjon néhány szót a többi műtárgyról!
A fény kérdéskörével foglalkozom a szövött kárpitoknál is. A fény az úgy érdekel, és ezért ezeket a ledes szálakat kipróbáltam. Így készültek 2007-ben a fényinstallációim. A folyosón látható merített papírmunkáim pedig a ’90-es évek végén készültek. Mindenféle műfajban dolgozom, de a fő tevékenységem a szövés.
Tanítja is ezt a technikát?
Tanítottam a MOME-n és a Károli Gáspár Katolikus Egyetemen 10 évig vizuális nevelést.
A kiállításhoz csatlakozik egy könyvbemutató is. A gyönyörű kiadvány részletesen bemutatja a munkásságát. Kapott segítséget a kiadásához?
Megpályáztam a nyomdáját, és végül így az NKA támogatásból és részben saját forrásból adtuk ki az albumot. Ilyen méretű kiadvány még nem jelent meg a műveimről, 2013-ban készült már egy kisebb méretű katalógus. Összesen 3 katalógusom van.
Említette, hogy a munkáinak egy része még Erdélyben készült, azok eltérnek az itt alkotottaktól?
Az akkori színhasználatom sokkal monokrómabb, borongósabb tartalmú művek születtek akkor.
Balogh Edit kiállítása február 3-ig tekinthető meg a Magdolna Udvar Művészeti Galériájában.