A budapesti szakmai emlékezetben mind a mai napig elevenen él Kim Corbisier (1985–2012), a tragikusan elhunyt festő. Festményeit fotó alapján készítette, de rajzolt és videókat is forgatott.
Belgiumban született, és családi okokból, édesanyja korai halálát követően költözött gimnazistaként belga édesapjával Magyarországra. Tinédzserként Nagyvenyimen és Dunaújvárosban tanult. 2010-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán, mestere Halász András volt. Lendületes indulás volt az övé: számos csoportos és egyéni kiállításon szerepelt, Budapesten kívül Moszkvában, Kijevben és Marseille-ben. 2008-ban elnyerte a Fundamenta-Amadeus Alkotói Ösztöndíjat, 2010-ben a Kogart Friss 2010 különdíját, 2011-ben pedig Közép-Kelet Európa egyik legrangosabb művészeti elismerését, a STRABAG Festészeti díjat. Most az ő képeit láthatják az AQB Project Place kiállítóhelyen.
Az Art Quarter Budapest (AQB) tulajdonosa és alapítója Kukla Krisztián. Vele beszélgettünk a kiállításról. Megtudhattuk tőle, hogy a kiállítás az Inda Galéria és a 1111 csoport szervezésében jött létre. Ez azt jelenti, hogy Kim Corbisiernek a halála után különböző magángyűjteményekbe és most már közgyűjteményekbe is kerültek a festményei. A Belga Nagykövetségtől kezdve magángyűjteményeken át a Ludwig Múzeumig adták kölcsön a képeket a mostani tárlatra.
A tárlat apropója egy dokumentumfilm, ami tavaly jelent meg Kim címen. Kapronczai Erika a rendezője, akit a szervezőkkel együtt fel is kértek a kiállítás kurátorának. Ez egy olyan anyag, amit egy film előz meg. Egy másfél órás dokumentumfilm, amit meg lehet nézni a kiállításon.
Kim Corbisier a magyar művészeti élet, most már mondhatni, legendája lett. Annak ellenére, hogy nagyon fiatalon befejeződött az életpályája, fontos szerepet játszik a 2010-es évek festészetében. A magyar underground életben ismert volt a neve, sok művészfilmben, illetve amatőr filmben is szerepelt, aktív és izgalmas festői világot hozott létre. Sajnos a tragikus és gyors halállal egy lezárt életművé vált a művészete.
A kiállítás azzal próbálkozik, hogy Kim Corbisier életművét bemutassa. Kukla Krisztiánékat tavaly keresték meg a szervezők ezzel az ötlettel, és ők beillesztették a projektet az AQB Projekt Place programjába. Mivel a dokumentumfilm rendezőnője a kiállítás kurátora, az egyébként figuratív festészeti életműnek a filmes aspektusai domborodnak ki a kiállításon. Van még egy homage-ként is titulálható mű, ahol a Kiégő Izzók vizuális alkotócsoport segítségével létrejött egy videóprojekt, egy hang- és képmontázs négycsatornás vetítéssel, ami Kimet szólíttatja meg. Ez egy viszonylag nagy léptékű tárlat, amiben az egész életmű áttekintését kísérlik meg – a filmezés, a városi élet, a nagyvárosi nyüzsgés, az abból leszűrt pillanatok, momentumok – ezek a befejezetlennek ható, mégis finoman üresen hagyott vásznak.
A 2010-es évek egy olyan tendenciát hozott, ahol nagyon sokan tértek vissza ehhez a hagyományosan figuratív festészeti irányzathoz, és Kim köztük is egy izgalmas figura volt. Diplomája megszerzése után rögtön feltűnést keltett, aztán megnyert Bécsben egy Strabag regionális művészekre kiírt festészeti díjat. Ezzel kezdődött az ő igazi felfedezése, de ez egy nagyon gyors folyamat volt, mivel mindenfajta problémák miatt ebben az értelemben az életmű torzóban maradt, és így a mítosza is megnövekedett. Ez egy olyan életmű, ami a mainstream média ingerküszöbét is átüti.
A kiállított művek felölelik Kim egész életművét a korai munkáktól kezdve, melyen még az akkori stílusa érződik, mint például a csoportos ejtőernyős ugrás, a legutolsó művekig, melyek vadabbak, és sok esetben papírra készültek és befejezetlennek tűnnek. Van a kiállításon egy fotófal, amely bemutatja a motívumkincset, a snapshot báját, az elkapott pillanatokat – melyekből többet meg is festett. A fotográfia egy gyors médium, a festészet meg egy lassú – ezeket áttenni már egy meditatív, értelmező viszonyt jelent.
A tárlat egyik segítője, Sophia, Görögországból az Erasmus + Program keretében jött Magyarországra. Athénban egy kulturális központban dolgozott, és most a tanulmányai részeként van Budapesten. Részt vett a kiállítás felállításában, a nyitvatartási időben segíti és tájékoztatja a látogatókat.
A kiállítás július 20-ig látogatható az AQB Projekt Place kiállítóhelyen a Nagytétényi út 48-50 címen, keddtől péntekig 14-18 óráig, szombaton 13-17 óráig.