Régi-új jegyzője van kerületünknek Tevanné Dr. Südi Annamária személyében, aki Budafok-Tétényben kezdte a köztisztviselői pályafutását 1984-ben. A kilencvenes évek végén aljegyzőként dolgozott a városházán, majd 2007-től 2011-ig jegyzői pozíciót töltött be. Később a központi közigazgatásban ért el szép eredményeket, majd visszatért a XXII. kerületi Önkormányzat Polgármesteri Hivatalába. Egy hónapja, hogy ismét jegyzőként dolgozik a kerület ügyeiért. Kinevezése kapcsán készítettünk vele interjút.
Mondhatni otthonosan mozog a városháza falai között, hiszen nem ismeretlen önnek a jelenlegi irodája sem, jól tudom?
Ez pontosan így van, másodszor vagyok jegyző a kerületben. Pályakezdőként 1984-ben itt kezdtem a pályafutásomat ügyintézőként. 19 évig dolgoztam a ebben a hivatalban, ebből 7 évet aljegyzőként. Később 5 évig Budaörsön voltam jegyző, majd 2007-ben visszajöttem ide, ahol jegyzőként folytattam a munkámat. 2011-ben kaptam felkérést a Gazdasági Versenyhivatal főtitkári pozíciójára, ahol 10 évig dolgoztam. Összességében 23 évet töltöttem már ebben a házban. Külön érdekesség, hogy a mostani irodámban is dolgoztam korábban.
Milyen előnye van, hogy ismeri a hivatal működését?
Örömmel tapasztaltam, hogy a kollégák jelentős része, akikkel már korábban együtt dolgoztam, itt vannak. Ez nagy biztonságot ad, amire lehet építeni. Tudom, hogy kit, mivel lehet motiválni, és hogyan lehet velük a leghatékonyabban együtt dolgozni. Azt gondolom, hogy az nagy előny, ha jól ismerem a kerület lehetőségeit és problémáit is. Otthonosan mozgok Budafok-Tétényben, hiszen én is itt élek, ismerem az utcákat, nagyon sok lakossal van kapcsolatom. Nagytétényben születtem, oda jártam általános iskolába, majd a Budai Nagy Antal Gimnáziumban érettségiztem. Tréfásan azt szoktam mondani, hogy csak azért nem tanultam itt a felsőoktatásban, mert erre nem volt lehetőség a kerületben. A XXII. kerület egy kellemes, zöldvárosrész, ahol a Duna-part és a Kamara-erdő is kikapcsolódási lehetőséget biztosít az itt lakóknak. Ugyanakkor sok évtizedes, jelentős kulturális élettel és nagyon erős civil hálózattal is rendelkezik a kerület, amely még a mai napig is őrzi a sváb hagyományokat. A kisváros a nagyvárosban mottóban valóban minden benne van, ami a kerületet jellemzi. Megvannak azok a lehetőségek, készségek, amiket egy kisváros tud adni, és karnyújtásra vannak a fővárosi lét által biztosított szolgáltatások.
Milyen a viszonya Karsay Ferenc polgármester úrral?
Nagyon fontos bármely település, kerület jövője, működése szempontjából, hogy a jegyző és a polgármester a munkája során együttműködjön, közösen ugyanazokért a célokért dolgozzon: mi mindketten fontosnak tartjuk, hogy a kerület fejlődjön, és a lehetőségeit minél jobban ki tudja használni.
Mennyire nehezíti meg az a feladatát, hogy a választási ciklus végén kapcsolódott be az önkormányzat munkájába?
Hivatalvezetőként nem ciklusokban gondolkodom. Nekem a feladatom a polgármesteri hivatal vezetése. A hivatali munkatársak feladata a képviselő-testületi ülések elé kerülő előterjesztések szakmai előkészítése, majd a döntéseknek megfelelő hatékony végrehajtása. Szeretnék létrehozni a középvezetőkkel együtt közösen egy hivatali stratégiát, hogy még jobban működjön a hivatal. Egy középtávú intézményi stratégiát fogunk elkészíteni, amely – terveim szerint – ciklusokon átível.
Ennek a stratégiának vannak új elemei, amiről szívesen beszélne?
Még csak 1 hónapja vagyok a pozíciómban. Ősszel remélhetőleg megalkotjuk a stratégiát, akkor nagyon szívesen beszélek a jövő évi célkitűzésekről.
Hogy érzi, most több vagy kevesebb lehetősége van jegyzőként eredményeket elérni, mint korábban?
2007-ben, amikor visszajöttem, akkor nagyon rossz volt a kerület gazdasági helyzete, és nagyon sok mindent behatárolt a pénzhiány. Most egy stabil gazdasági alapokon nyugvó kerületi költségvetésünk van. Az nagyon sokat jelent, hogy nem azért kell küzdeni, hogy egyensúlyban tartsuk a költségvetést. Akkor tudunk utakat, bölcsődét építeni, bármilyen beruházást megvalósítania, ha vannak jóváhagyott tervek, amihez a költségvetésben anyagi forrást tudunk biztosítani.
Ön szerint mire van legnagyobb szüksége a kerületnek?
Azt gondolom, hogy ez egy nagyon kiegyensúlyozott kerület, ahol viszonylagos béke van, ez sok helyen nincs meg. A közlekedés még mindig egy olyan terület, ahol sok feladatunk van, annak ellenére, hogy az elővárosi vasút, illetve a 4-es metró is elérhető távolságban van. A vízi utak kihasználtságát mindenképpen növelni kellene, amely által még vonzóbbá tudjuk tenni a kerületet. A turisztikai célú fejlesztés is fontos feladat, mivel gyakorlatilag nagyon kevés, minimális szálláshely van a kerületben. Számos előremutató kezdeményezés mellett a borászok és az önkormányzat között még erősebb összefogást kellene kiépíteni, és még nagyobb teret adni annak, hogy Budafok a bor és a pezsgő városa. Biztos, hogy vannak még lehetőségek, hogy még jobban megismertessük a kerület értékeit a budapestiekkel, persze úgy, hogy ezzel ne terheljük túl az itt lakók életét.
Mi az, amivel nagyon szívesen foglalkozik a hivatali munkáján kívül a szabad idejében?
Rengeteget olvasok. Az olvasás egy olyan hobbi, ami végigkíséri az életemet. A két lányom már felnőtt, így több időm van olvasni. Nagyon szeretem a kirándulásokat, a természetjárást, az utazásokat, illetve a kertészkedést. Szerencsére van egy unokám is, így a nagymamai örömök is segítenek abban, hogy a munkahelyi gondokat munkaidő után ne cipeljem magammal.