Krieger Krisztina (Fidesz-KDNP) Havasi: Felesleges és gyermeteg a vita című, a Momentum politikusának gondolatait megjelenítő cikkünk kapcsán juttatta el észrevételeit lapunkhoz. Javasoltuk, hogy interjú formájában reagáljon, hogy feltehessük közérdekű kérdéseinket. (Ez nekünk és az olvasóknak azért jobb, mert vissza tudunk kérdezni.)
Miért látta szükségesnek, hogy reagáljon a cikkben foglaltakra?
Leginkább a jelenség zavar, hogy egyes baloldali önkormányzati képviselők és politikusok támadják a kerületet a saját hibáik orvoslása helyett, mások érdemeit pedig magukénak állítják be.
Itt mire gondol pontosan?
Havasi csak arról nem beszélt Önöknek a cikkben, hogy majdnem elesett a kerület 125 millió forinttól a hibája miatt. Ez a kettős mérce zavar. Meg az is, amiket nyilatkoztak egy olyan közbeszerzés ügyében, ahol a bírósági felülvizsgálat még le sem zárult, tehát el sem dőlt, kinek van igaza. De már pánikolnak a médiában egy bírság miatt, ami egyáltalán nem biztos, hogy jogos.
De mégiscsak a második büntetés már.
Az első esetében meg is semmisítette a döntést a bíróság, tehát a kerület keresetének helyt adott.
Csakhogy, mint Tóth Endre (Momentum) tájékoztatta a huszonketto.hu-t, miután a bíróság új eljárásra kötelezte a Közbeszerzési Döntőbizottságot, újból, igaz, kisebb büntetést kapott az önkormányzat.
Amely esetében újból bírósághoz fordult a kerület, s nagy eséllyel nyer is. De pont erről beszélek, hogy nincs lezárva egy ügy, ám Tóth és szervezete mintha Budafok-Tétény ellen drukkolna. Úgy, hogy egyébként a polgármester úr bevonta őket a döntésbe, Kerekes, Tóth főnöke is tudott volna szólni, ha az eljárás során bármi gondja lett volna. Csakhogy, bár voltak kérései a módosításra, amiket a bizottság részben elfogadott, amibe végül belekötött a Közbeszerzési Döntőbizottság, azt ő sem kifogásolta.
Ugyanakkor mégiscsak megterheli a büntetés a kerület költségvetését, ahogy a Momentum mondta.
Ezt az álszentséget, pont erről beszélek. Ezt a kétmilliót valószínűleg visszakapja a kerület. Ugyanakkor a főváros majdnem kétszázmillióra rúgó bírságai esetében ebben nem vagyok biztos. De a XIX. kerület is százmillió feletti bírságot szedett össze, a VIII. hatvanmilliót, sorolhatnám tovább. Erről persze nem írt Tóth. Bizonyára elterelte a figyelmét a petíciója.
A Hosszúréti-patak ügyére gondol?
Arra. Ha valaki elolvassa a petíciójának az apró betűs részét, úgy tűnik, annak egyetlen értelme van: adatok begyűjtése a választásokra.
Az adatkezelést európai uniós rendelet szabályozza, az célhoz kötött.
Amennyire tapasztalatlanok, remélem, ezt ők is tudják. Bár biztos nem vagyok benne, mert ha visszatérünk egy pillanatra a bírságokra: Újpesten például pont adatkezelési visszaélés miatt bírságolták milliókra a momentumos önkormányzati vezetést. De Tóth Endre a koronavírus-járvány alatti érettségit is ellenezte, egy kisebb generáció életét nehezítette volna meg, ha rajta múlik. Pedig ugye ő elvileg oktatáspolitikus a Momentumban, amihez nyilván megvan minden tapasztalata, hiszen három hónapig gyakornok volt az EMMI-ben.
Politikai tisztségekhez, választott tisztségekhez általában nem kell végzettség.
De a tapasztalatuk és a felkészültségük hiánya rombolja a közösséget. Annak idején egy ország nevetett, amikor Torgyán doktor azt mondta, hogy a szakértelem csak egy bolsevista trükk, most pedig megint itt tartunk. Hiányzik a minimális alázat, és a szándék, hogy tegyenek valami értelmeset az itt élőkért. Rombolásban és feljelentésekben erősek. Csak remélni tudom, hogy ez a negatív hozzáállás megváltozik majd.