Jánosi Beatrixot, a XXII. kerületi Egyesített Óvoda Tündérkert Tagóvodájának vezetőjét a gyermekközpontú pedagógiai munkájáért, a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztéséért, valamint az integrált együttnevelésért végzett vezetői tevékenységéért Bárczy István-díjjal tüntette ki a Fővárosi Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatala. Őt kérdeztük az óvodapedagógusi és a tagóvoda vezetői munkájáról.
Mióta tölt be vezetői tisztséget?
2006-ban részesültem abban a megtiszteltetésben, hogy az akkori vezetőm nyugdíjazása után engem kért fel a tagóvoda vezetésére, illetve az akkor már jól működő integrációs programnak a folytatására.
Mióta dolgozik az Egyesített Óvoda Tündérkert Tagóvodában?
27 éve, pályakezdő korom óta vagyok hűséges tagja az intézménynek. Sokáig óvodapedagógusként dolgoztam. A vezetői munka más készségeket igényel, mint a pedagógusi. Jelenleg igyekszem megfelelni a tagóvoda vezetői kihívásoknak, illetve óvodapedagógusként is helytállni, mivel a vezetői munkám mellett óvodai csoportom is van. Óvónőként is szerettem volna szakmailag továbbfejlődni, a kollégáimnak óvodapedagógusként is példát mutatni, ezért folyamatosan képeztem és képzem magam. Ahhoz, hogy az intézményt sikeresen tudjam irányítani, ezirányú továbbképzésen is részt vettem, valamint a BME-n közoktatás vezetői pedagógus szakvizsgát szereztem.
Mindig erre a pályára készült?
Mindig pedagógus szerettem volna lenni, erre készültem gyerekkorom óta. Emlékszem a szerepjátékaimra, mindig én voltam a tanító néni, tanítottam a sorba ültetett játékbabákat. Hivatásszeretetből vagyok ezen a pályán.
Ön szerint mi az óvodapedagógusi pálya esszenciája?
Csodálatos dolog kisgyerekekkel foglalkozni, rengeteg örömet, szeretetet adnak. Amikor bemegyek a vezetői irodából a gyerekek közé, ott pillanatok alatt feltöltődöm érzelmileg, szellemileg, rengeteg energiát adnak. Az óvodáskort az érzelemvezéreltség és az őszinteség jellemzi, nagyon nagy szeretetet kapok a gyerekektől. Ölelnek, bújnak, dicsérnek. Fantasztikus velük együtt lenni, én gyerekcsoport nélkül nem tudnék létezni, nem tudnám „csak” vezetni az óvodát.
Mennyire egyedülálló az integrációs programjuk?
1991-től kísérleti jelleggel, majd ’94-től helyi programként valósította meg az óvoda az integrációs programot. Én pályakezdőként csöppentem bele az integráló nevelésbe. Csodálatos csapathoz csatlakozhattam, akik elkötelezetten foglalkoztak sajátos nevelési igényű gyerekekkel. Felvégi Józsefné Marika volt az a vezető, aki országos szinten elsők között vezette be a Tündérkert Tagóvodában az integrációs programot. Most már minden tagóvoda integráló óvoda a kerületben.
Az SNI-gyerek száma emelkedik napjainkban?
Igen, évről-évre növekvő tendenciát mutat az SNI-gyermekek száma. A mai felgyorsult világban minden gyorsan történik: a technika fejlődése, az online tér hódítása. A családokban a szülők nagyon belevetik magukat a munka világába, kevés idő jut a gyerekekre, ez sem előnyös.
Könnyebb most a pedagógus munkája, mint 20 évvel korábban?
Én úgy látom, hogy teljesen más. Amikor elkezdtem pályakezdőként, jobban volt idő mindenre. Mi is érezzük a felgyorsult időt a munkánkban, sokkal stresszesebben éljük meg a mindennapokat, mint régebben.
Melyek a legfontosabb céljai a következő 15-20 évre?
Sok mindent elértünk az óvodában azon kívül, hogy működtetjük az integráló nevelési programunkat. Sok sikeres pályázatunk volt, madárbarát óvoda is vagyunk. Egy csodálatos csapatban dolgozhatok remek kollégákkal. Több hosszútávú célunk is van, egyik ilyen célunk, hogy tehetségponttá váljon az óvodánk, a másik, hogy Zöld Óvoda legyünk. Közép- és rövidtávú célként az “Állatbarát Óvoda” címet szeretnénk elnyerni. Magam részéről a legfontosabb célom az eddig elért eredményekre és a már meglévő értékekre támaszkodva továbbfejlődni a szakmai életutamon.
Milyen egy állatbarát óvoda?
Állatbarát címet akkor nyerhet el egy intézmény, ha menhelylátogatásokat szervez a gyerekeknek, ha az állatgondozást beépíti a mindennapokba, és a gyerekeket nyitottá teszi az állatvédelemre, az állatok, a körülöttünk lévő élőlények szeretetére, megbecsülésére. Ez a fajta érzékenyítés a mi célunk is.
Ebben a kerületben lakik?
Nem, a szomszédos, XI. kerületben lakom, szerencsére nagyon közel. Mondhatni, hogy otthonommá vált a XXII. kerület, hiszen több embert ismerek már Budafokon, mint a XI. kerületben.
Váratlanul érte a Bárczy István-díj?
Nagyon váratlanul ért, és óriási megtiszteltetés számomra, hogy ebben az évben én kaptam meg ezt a nívós díjat. Mindenképp köszönetet szeretnék mondani Karsay Ferenc polgármester úrnak, az intézményvezetőnknek, Orbán Judit Tímeának, a képviselő-testületnek és a kollégáimnak, hogy ezt a díjat megkaphattam.