Azt valljuk: adni jó! – Interjú a Magyarországi Vietnamiak Egyesületének alelnökével, Dr. Phung Kim San-nal

by nora.farmosi

Az itt élő 6-7000 fős vietnami közösség tagjai közül sokan második hazájukként tekintenek Magyarországra. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy ahol tudnak, segítenek. A többi között a kerületben is.

Dr. Phung Kim San-nal, a Magyarországi Vietnamiak Egyesületének ügyvezető alelnökével beszélgettünk.

Ön itt végezte a tanulmányait, ha jól tudom, egy vidéki egyetemen. Milyen volt akkor Magyarországon külföldi diákként?

Mi 1970-ben jöttünk ide Magyarországra. Akkor már sokan voltunk itt vietnamiak, körülbelül 130-an. Szerettem itt tanulni. Itt végeztük az egyetemet, majd sokan visszamentek Vietnamba, de volt olyan is, aki utána Magyarországra költözött, vagy utána itt folytatta a tanulmányait. Én a Miskolci Nehézipari Egyetemen végeztem, itt írtam a disszertációmat is, majd 10 évet dolgoztam az olajkutatásban, a MOL-nál is. Később vállalkozó lettem Magyarországon.

Jó lehetőség volt akkor a vietnamiaknak Magyarországra jönni tanulni vagy dolgozni?

Igen, akkor ez egy jó lehetőség volt. Most már Vietnam is gyorsan fejlődik, és ott is könnyen el lehet helyezkedni.

Hogyan látja, most milyen a két ország közötti kapcsolat?

Magyarország és Vietnam 1950. február 3-án létesített diplomáciai kapcsolatot, tehát hosszú múltra tekint vissza a két ország közötti kapcsolat, ami most is kitűnőnek mondható. Több gazdasági és kulturális együttműködés is van, nemrégiben pedig Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnök is Budapesten járt és tárgyalt Orbán Viktorral.

Mekkora most a magyarországi vietnami közösség?

Körülbelül 6-7000 fő és ők többnyire Budapesten élnek, de vidéken is vannak vietnamiak. Évente körülbelül 200 hallgató is van, aki itt tanul Vietnamból és ösztöndíjat is kap.

Az itt élő vietnamiak mivel foglalkoznak?

Körülbelül 20 százalák dolgozik az itteni intézményekben, a legtöbben viszont vállalkozók. Vannak mérnökök, orvosok, ügyvédek, sokan nyitnak éttermet vagy üzletet.

A Magyarországi Vietnamiak Egyesülete milyen programokat szervez?

Az elsődleges feladatunk, hogy segítsük az itt élő vietnamiakat a beilleszkedésben. Emellett tartjuk a vietnami hagyományokat, és azokat közvetítjük a magyar lakosság felé is, hogy bemutassuk a kultúránkat. A magyar-vietnami kapcsolatok ápolása mellett tartjuk a kapcsolatot az anyaországunkkal is és segítünk, ha tudunk.

Milyen hagyományok vannak, amiket a magyar közönség is megismerhet önök által?

A legnagyobb rendezvényünk a holdújév, amit nemrég tartottunk meg az Erkel Színházban. Ezen a Magyarországon élő és dolgozó vietnamiak mellett az Egyesület és a nagykövetség meghívására a Magyar Országgyűlés, a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviselői, az ASEAN országok nagykövetei, a magyar gazdasági és kulturális vállalkozások és intézmények képviselői, valamint a Magyar – Vietnami Baráti Társaság tagjai is jelen voltak. Ninh Duc Hoang Long operaénekes és a Ho Chi Minh városi művészeti együttes adott műsort. Az ünnepségen részt vett Karsay Ferenc, a XXII. kerület polgármestere is.

Ha jól tudom, rendszeresen jótékonykodnak. A magyar közösségeket segítik, a többi között itt, Budafok-Tétényben is.

Igen, a COVID alatt sok vietnami vállalkozó adományozott magyar kórházaknak, illetve minden évben vannak rendszeres adományaink. Ez már hagyomány, amit 2016-ban kezdtünk, minden kerületben, ahol élnek vietnamiak. Tavaly 14 kerületben adományoztunk. Budafok-Tétényben legutóbb decemberben volt jótékonysági akciónk, akkor a Magyarországi Vietnamiak Egyesülete és a XXII. kerületi vietnami lakosok 450 ezer forintos támogatást adtak a Napraforgó Klubnak.

Milyen az együttműködés az önkormányzattal?

Rendkívül jó, én magam is tárgyaltam már velük, hogy kiknek, hova tudnánk adni támogatást az itteni intézmények közül. Nagyon kedvesek, segítőkészek voltak.

Ön szerint mi a közös a magyarokban és a vietnamiakban?

Ezt nehéz megfogalmazni, de ami ránk jellemző, hogy kedves, vendégszerető, segítőkész, szorgalmas emberek vagyunk és így ismertük meg a magyarokat is. Az itt élő vietnamiak közül sokan második hazájukként tekintenek Magyarországra. A magyar nyelv nagyon nehéz, de szép nyelv. Nekünk, akik egyetemistaként jöttünk ide, más volt megtanulni, mint azoknak, akik már itt születtek, és anyanyelvi szinten beszélik. Olvassuk a magyar irodalmat, és nézünk magyar filmeket is. Van egy Magyar – Vietnami Baráti Társaság is, akikkel szintén szervezünk eseményeket, ebben magyarok és vietnamiak is vannak. Mi szeretünk segíteni a magyaroknak, szeretjük Magyarországot. Azt valljuk: adni jó!

Olvasta már?