Középpontban a kultúra: kiállítások, koncertek és helytörténeti gyűjtemény a Magdolna Udvarban

by nora.farmosi

Nagy érdeklődés övezte a mai napon megnyílt Magdolna Udvar kiállításait. A délelőtti zárt, hivatalos megnyitót követően a nagyközönség vehette birtokba az új kulturális teret. Gazdik István, a Klauzál Gábor Budafok-Tétényi Művelődési Központ igazgatója nyitotta meg a délutáni programsorozatot. Az igazgató kifejezte reményét, hogy az új intézet minél előbb valódi közösségi térré, találkozási ponttá válik a kerületben.

A Körkép című tárlatot Nagy Zopán író mutatta be a Kortárs Művészeti Galériában, ahol az Ártér Művészeti Egyesület Körkép című csoportos kiállítása várta az érdeklődőket. Az egyesület immár 16 éve alakult Budafokon. Tagjai olyan művészek, akik különböző szálakon kötődnek Budapest XXII. kerületéhez. Festő, grafikus, szobrász, keramikus, ötvös, divattervező, textiltervező, fotográfus, üvegtervező, formatervező, építész, illetve restaurátor munkái alkotják a kiállítás tárgyait. A művészek tárlata egyféle körképet ad a magyar kortárs képző-és iparművészet mai helyzetéről.

A Promontor kapujában című fotókiállításról dr. Vankó András fotográfus mesélt az időszaki kiállítótérben.  A fotók az egykori Promontor első lakott utcáját, a Péter Pál utcát mutatják be régi és új képeken. Az utcába az 1700-as évek végén a Csepel-sziget egykori szőlőtermelő lakói költöztek be. A kiállítás nagyszerű alkalom arra, hogy a Péter Pál utcában lévő épületek régi és új fotóit összehasonlíthassa a közönség.

A fotók között láthatjuk a többi között Budafok első templomát, a Péter Pál kápolnát és a Seybold-Garab Pincészet fő különlegességét, hazánk első vasbeton hordóját.  A Péter Pál utca alsó szakasza műemlékvédelmi védettséget kapott, tudtuk meg dr. Vankó Andrástól, aki a kiállítás új fotóit készítette.

A Magdolna Udvar emeleti helytörténeti gyűjteménye a kerület történetét, hagyományait, értékeit ismerteti meg. A kiállított tárgyak egy része a kerületi lakosokhoz intézett felhívás nyomán érkezett. A múzeumi térben a tárlat anyagához gazdag magyarázószöveg és számos interaktív lehetőség társul.

Az egyik kis terem vándorvitrinjében családok, civil szervezetek és közösségek mutathatják be saját relikviáikat, gyűjtésüket. Sok digitális elem kapott helyet az épületben, egyik interaktív játékkal például vezérlőasztalnál követhetjük nyomon a szőlő útját a borig.

A kiállítás egyik leglátványosabb eleme a  Schachtel hajó kicsinyített mása, makettje, amit Diebel Dietrich készített. A németek a 18. századtól kezdve ezzel a hajótípussal jöttek le a Dunán, hogy a török megszállás miatt elnéptelenedett Közép-Magyarországon új otthonra leljenek. A legtöbben Ulmban szálltak a Schachtelre, tudtuk meg Györki Viktória muzeológustól. A tárlat másik különleges tárgya a 4. századi vörös bevonatos kerámiakancsó, amelyet 1858-ban Tétény alsó végén találtak a budai vasútvonal építése során elpusztított késő római sírban. A helytörténeti gyűjtemény rendkívül igényes módon kialakított tárlat, amely az interaktív játékokkal szórakoztatva, könnyed módon ad lehetőséget az ismeretszerzésre.

A délután folyamán Csobán András festőművész közös élményfestésre invitálta a közönséget, és művészeti kézműves foglalkozásokra is volt lehetősége azoknak, akik kedvet kaptak a kreatív időtöltéshez.

Az InFusion Duó jó hangulatú koncertje zárta az új kulturális intézmény megnyitónapjának eseményeit. 

Olvasta már?