Múviláv: majdnem, mint a filmeken

by nora.farmosi

Múviláv címmel különleges előadással találkozhatunk március 24-én a Klauzál Ház színháztermében. A zenés romkom-fantázia a filmtörténet szerelmes jeleneteit humorosan idézi meg, hogy megmutassa, hogyan és hányféleképpen eshetünk szerelembe vagy szerethetünk ki a másikból.

Az előadás olyan klasszikus és újabb kultfilmek romantikus történeteiből épül fel, mint például a Casablanca, a Szív hídjai, a Mielőtt lemegy a nap, a Csillag születik.  A darab két szereplője Trokán Nóra és Klem Viktor a revü, a varieté és a színház újraértelmezésével valami egészen egyedi előadást varázsol színpadra. Klem Viktorral, a darab egyik szereplőjével és rendezőjével beszélgettünk.

Múviláv – Majdnem, mint a filmeken című előadás műfaji meghatározása romkom-fantázia.  Mit akartak ezzel pontosan kifejezni?

A romkom-fantázia megnevezés pontosan tükrözi azt a kétségbeesést, ami évek óta az alkotókban, bennünk van azzal kapcsolatban, hogy megpróbáljuk megfejteni az előadás műfaját. Azt gondolom, hogy ennek a pontos meghatározása sem nekünk, sem a nézőknek nem sikerült, de ezt nem is bánom igazán. Talán titkon ez cél is volt, hogy ne keretezzük be az előadást, ami több műfajhoz nyúl sajátos módon. Egy lélekmelengető, szórakoztató, bájos, vicces darabot szerettünk volna létrehozni, ami után a nézők feltöltődve távoznak. Nem akartuk a történetet színházi konvencióba sűríteni, hanem a varieté, a revü, a film és a színház elemeit összegyúrva egy megismételhetetlen estet akartunk szerezni a nézőknek.

Ez egy kimondottan zenés darab?

Annyira zenés az előadás, mint amennyire én és Trokán Nóri zenekedvelők vagyunk. Nagyon sok zene van a darabban, de nagyon sok prózai jelenet is. Az előadásban a humor és a romantika dominál leginkább. Miközben ismert filmslágereket énekelünk el, időnként viccesen, komolytalanná téve az előadást felhangzik egy dal például a Sztárom a párombólde hallhatjuk Lady Gaga és Bradley Cooper slágerét, aShallow-otis, a darab végén pedig a Dirty Dancing ikonikus dalát. 

Mi alapján válogatták ki a filmrészleteket?

A romantikus filmtörténet legnagyobb, legikonikusabb filmrészleteiből választottunk egy-egy jelenetet, amiből összeállt a jelenetsor. Első ránézésre lehet, hogy ez egy rendezetlen szkeccsnek tűnik, de rendezőelv van mögötte. A filmjelenetek kortárs újragondolásait láthatjuk, olykor viccesen, máskor provokatívan csipkelődve. Nem egy cselekményszálon futnak a jelenetek, mégis eljutnak valahová, szinte egy kerek történetet mutatva be, egy férfi és egy nő szoros kapcsolatát. Egy művész moziban dolgozó fiatal fiú és a moziban éppen első munkanapját töltő fiatal lány megismerkedése, szerelembe esése és filmjelenetekbe képzelődése a cselekmény, amely a szereplők félig képzeletbeli, félig valóságos útjának történetét mutatja be. A sztori happy enddel, beteljesült, kölcsönös szerelemmel záródik.

Mióta játsszák a darabot?

2021-ben volt a Múviláv első verziós bemutatása élő zenével és zenekarral. Azóta a koncepció változott. Egy zongorista, Szitha Miklós közreműködésével adjuk elő a darabot színházi térben vetítéssel és absztrahált, stilizált színházi eszköztárral. A háttérben vetítünk folyamatosan egy asszociatív filmet, amelyben mi, a szereplők is láthatóak vagyunk időnként. A színpadi történet és a háttérben vetített film természetesen összecseng, de nem illusztrálja egymást, nem vonja el a figyelmet egyik a másiktól. Van olyan pillanat, amikor csak a filmvászoné a főszerep, de többnyire a színpadi események irányítják az előadást.

Ön írta a forgatókönyvet?

Zöldi Gergely dramaturg szerzőtársammal együtt ketten szerkesztettük a forgatókönyvet.

Főleg vidéken vagy Budapesten látható a darab?

Budapesten a belvárosban, a 6szín Teátrumban rendszeresen játsszuk a darabot, de Budapest külső kerületeibe is kapunk gyakran meghívást, illetve igyekszünk a vidéki meghívásoknak is eleget tenni, több vidéki városban mutattuk már be az előadást.

Van-e kedvenc jelenete a darabon belül?

Nehéz volna választani, mi színészek a játék frissességét és az adott pillanat varázsát keressük a színházban, miközben sokszor gyakorolt és előadott darabokról beszélünk. A Múviláv előadásunkban rengeteg az improvizáció és a játék. Azokat a momentumokat szeretem legjobban, amikor Trokán Nóri tekintetében szikra pattan fel, vagy amikor esetleg egy mondat kicserélődik egy másikkal, és abból nem menekülés lesz, hanem egy nagy játék kerekedik ki belőle.

Mivel csábítaná a nézőket a március 24-i előadásra?

Ha gondolkodtak már valaha azon a nézők, hogy milyen lehet az a színház, ami nem a megszokott keretek között zajlik, miszerint a színészek úgy csinálnak, mintha nem lennének ott a nézők, a nézők pedig úgy csinálnak, mintha nem lennének ott, akkor ezt megtapasztalhatják az előadásunk alatt, illetve a Múviláv egy különleges alkalom, amelyben a varieté, a revü és a színház találkozik. Jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik ezekre a műfajokra fogékonyak.

Olvasta már?