Budafok-Tétény még élhetőbb, biztonságosabb és tisztább lesz: interjú Szepesfalvy Anna alpolgármesterrel

by nora.farmosi

Idén rekordszámú szavazat érkezett be a Részvételi Költségvetés pályázataira, melynek célja, hogy a lakosságot bevonva, velük együtt gondolkodva olyan ötletek kerüljenek megvalósításra, melyek reflektálnak a helyiek igényeire, javítják épített környezetünk minőségét, valamint megoldást kínálnak régóta megfogalmazott elvárásokra is.

A szavazásról és a megvalósuló ötletekről Szepesfalvy Anna alpolgármestert kérdeztük.

Július 31-én lezárult Budafok-Tétény népszerű kezdeményezése, a negyedik Részvételi Költségvetés. Hogyan összegezné az idei pályázatokat?

Idén 145 ötlet érkezett be, az elbírálás után pedig 62-t tudtunk átengedni szavazásra, akikre több mint 12 000 szavazat érkezett. Voltak olyanok, akik mind a 6 szavazati lehetőségükkel éltek, de olyanok is voltak, akik csak a szívüknek kedvesebb projekteket támogatták 1 vagy 2 szavazattal. A végén 18 db nyertes projekt született 3 kategóriában. A győztes ötletek közül 10 az ,,Otthonunk, Budafok-Tétény”, 5 az ,,Élhető Budafok-Tétény”, 3 pedig a ,,Fenntartható Budafok-Tétény” kategóriában fog megvalósulni.

Mik voltak a legnépszerűbb területek idén?

A közlekedésbiztonság, az állatvédelem, a környezetvédelem, a környezettudatosság voltak a slágertémák, de helyet kaptak olyan projektek is, amik a közösséget formálják és erősítik. Ez utóbbi például a Közösségi Duna-part projekt. Az ötletadók azt szerették volna, ha lehetne csónakot leengedni a Duna-partra, ha a Dunához való szabad hozzáférés biztosítva lenne sportolási és kikapcsolódási tevékenységekhez. Ismét sikerült emelni a regisztrálók és a leadott szavazatok számát ebben az évben. Szerintem, jól választottak a kerületiek. A nyertes pályázatok között jócskán van olyan is, amiről elsőre nem gondolnánk, hogy külön forrást igényelne. Ilyen a zebra vagy a villamos peron esete. Ez most már évek óta visszatérő motívum. Akár a közösségi költségvetés keretein belül, akár az önkormányzat saját forrásaiból rendszeresen lát el olyan feladatokat, amelyeket a Fővárosnak kellene. Ilyen a gyalogátkelőhelyek létesítése, ami maximálisan fővárosi feladat. Azt látjuk, hogy minden egyes alkalommal, amikor ezt felvetjük a Közútkezelő felé, hogy erre szükség lenne – mivel iskola, rendelőintézet vagy játszótér van a környéken, tehát fontos lenne, hogy felhívjuk az autósok figyelmét, hogy családok, gyerekek kelnek át az úttesten -, minden ilyen alkalommal azzal találkozunk, hogy az illetékes szervek kijönnek és azt mondják, hogy nem tartják indokoltnak. Ezt untuk meg jó pár évvel ezelőtt, és eldöntöttük, hogy saját magunk szánunk rá forrást. Most is több ilyen projekt szerepel a nyertesek között.

Ezeket tehát továbbra is átvállalja az önkormányzat?

Ilyenkor mindig az lebeg a szemem előtt, hogy mennyi olyan kerületi feladat van, amire elkölthetnénk ezt a pénzt, de ha a budafok-tétényiek, a helyi közösség azt mondja, hogy nekik ez a legfontosabb, hiszen ők dönthetik el, hogy mire költsük azt a 367 millió forintot, akkor nekünk nem is kell, hogy legyen mérlegelési lehetőségünk. Mindig megpróbálkozunk a Fővárossal, hiszen az ő dolguk lenne a korábban említett feladat, de általában részükről elmarad az intézkedés, szóval a kerületiek érdekében jobban járunk, ha ezeket megcsináljuk saját forrásból.

Mikorra valósulhatnak meg ezek a projektek?

36 hónapot vállalunk minden évben a megvalósításra. Ennek oka, hogy rendkívül széles a nyertes pályázatok listája. Van olyan projekt, ami nagyon hamar meg tud valósulni, van, ami hosszabb időt vesz igénybe. A tavalyi győztesekből 1 kivételével minden megvalósult. Mindig igyekszünk, hogy minél hamarabb át tudjuk adni a közösségnek azt, mire rászánják az összeget.

Mit üzenne azoknak, akik gondolkodnak rajta, hogy jövőre elindulnak a pályázaton?

Mindenképpen biztatom őket, hogy a következőre regisztráljanak. Érdemes már most azon gondolkodni, hogy mi az, ami a saját lakókörnyezetükben hiányzik, ami az életminőségüket vagy a közbiztonságot tudná javítani. Már most érdemes átgondolni, hogy hogyan tudnak minél jobban kampányolni az ötletük mellett. Demokrácia projektnek is nevezzük a szavazást, hiszen nem elég csak beadni az ötletet ahhoz, hogy nyerjenek. Az is kell, hogy összefogjanak érte, hogy a szomszédok, a szülők is támogassák, és eljuttassák minél több emberhez. Így tudjuk elérni, hogy biztosan közérdek valósuljon meg. Álljanak szóba egymással, ismerjék meg a körülöttünk élőket. Sok képviselő volt, akik nagyon sok energiát fektettek abba, hogy azok az ötletek, amiket a lakosság beadott az ő képviselt területükön, azok eljussanak mindenkihez, és szavazzanak is rájuk. Nekik ezt a munkát innen is szeretném megköszönni, és remélem, hogy jövőre is sokan csatlakoznak majd ehhez a kezdeményezéshez.

Olvasta már?